Для інвестора, який хоче вкласти кошти в аграрну компанію або приєднати її до своїх активів, головний нюанс, що впливає сьогодні на ціну, – права на землю, пише Олександр Рудь, голова напрямку корпоративного бізнесу Kreston GCG, у своїй колонці у виданні «Новое время».

Саме їх насамперед потрібно ретельно перевіряти при процедурі складання об’єктивного уявлення про об’єкт інвестування, або Due Diligence.

Крім ціни землі, ця процедура включає оцінку інвестиційних ризиків, незалежну оцінку агропідприємства, повне дослідження його діяльності, перевірку фінансового стану і положення на ринку.

При цьому перевірка прав на землю займе у покупця більшу частину часу і уваги. Будь-які, навіть дрібні прорахунки вплинуть на заниження вартості компанії, яку ви купуєте або поглинаєте, підкреслює експерт.

В агробізнесі при процедурі такої передпродажної перевірки важливий аналіз біологічних активів – тварин, птахів, рослин. Їх стан також буде показовим при формуванні ціни. І краще для цього процесу залучати професіоналів – ветлікарів, зоотехніків і агрономів.

У сільському господарстві також є нішеві бізнеси, які потребують особливого дозволу держави. Наприклад, вирощування конопель.

Для Due Diligence в агросекторі також важливо перевірити права та інвентаризаційні документи на ті чи інші споруди. Справу можуть ускладнити «самоволки» – будівлі, зведені або знесені на території господарств без дозволу чиновників. Їх легко визнати незаконними.

Істотний пункт перевірки при купівлі – стан техніки. В порядку повинні бути обладнання і документи на нього. Питання у покупця може викликати, наприклад, використання дорогих автомобілів, комбайнів або тракторів, хоча у фінансових документах їх немає, або є тільки частина.

Фінансова документація – взагалі головний критерій загального стану компанії. Щоб вивчити її цілком, потрібно перевірити і техніку, і біоактиви та трудові відносини в компанії.

Повинна бути видна висока трудова дисципліна, вчасно виплачуватися зарплата. Маркером служить і система бонусів та штрафів. Все це також свідчить про наявність корпоративної етики.

Коли інвестор проводить перевірку підприємства перед покупкою, він може зіткнутися з низкою труднощів. Наприклад, продавці не можуть дати повного набору документів.

Або продавці необґрунтовано кваплять покупця, мотивуючи стислими термінами. Тут швидкість грає на руку тільки їм, однак шкодить інвестору. Наприклад, вивчити всі документів за один-два дні неможливо. При цьому можна просто втратити приховані ризики при купівлі або поглинання.

Тому процедура перевірки при покупці агробізнесу повинна бути надзвичайно скрупульозною, інакше інвестор може втратити і час, і гроші, а то і зовсім придбати проблемний актив.