У 2013 році голландський стартап Mosa Meat створив перший в своєму роді гамбургер з яловичою котлетою, вирощеною в лабораторії.

На даний момент наукові дослідження, на які компанія витратила 7,5 млн доларів, завершені, повідомляє Successful Farming.

Доктор Марк Пост, співзасновник і головний науковий співробітник компанії Mosa Meat планує до 2021 року випустити в продаж перші гамбургери з яловичиною, отриманою штучним шляхом.

Для цього в виробництво інноваційного фастфуду вже вклалися кілька великих стратегічних інвесторів: M Ventures — венчурне підприємство, що фінансує німецьку медицину, фармацевтичний гігант Merck Group і The Bell Food Group — швейцарська компанія з виробництва м’ясних продуктів. До них приєдналася група впливових інвесторів, в їх числі The Wall Wall Syndicate.

За даними досліджень, опублікованих в «Environmental Science and Technology», на створення «лабораторного» м’яса витрачається набагато менше енергії, в порівнянні з фермами та бійнями. Таким чином, викид парникових газів скоротиться до 96%.

У 2013 році на виробництво першого в світі гамбургера зі штучної яловичини Пост витратив € 250 тис. ($ 300 тис.)

Сам процес створення такого м’яса складається з трьох етапів: перший — добування стовбурових клітин з частинок яловичини. На другому етапі потрібно змусити ці клітини розмножуватися якомога більше — повинні з’явитися трильйони клітин. І на третьому етапі нові клітини яловичини упорядковуються по 1,5 млн у певній формі та стані, в яких вони здатні продукувати тканину.

Третій етап — найбільш трудоємний, тому Mosa Meat планує автоматизувати цей процес за допомогою робота.

А другий етап — найдорожчий. Створити необхідні умови для розмноження клітин не так вже й просто, на нього витрачається 80% від вартості всього процесу.

Пост не знає, скільки часу знадобиться на те, щоб вивести штучне м’ясо на широкий ринок і відшкодувати витрати. Але він впевнений, що до 2021 року компанія почне продавати інноваційні гамбургери в спеціалізованих ресторанах за ціною 10 євро за штуку.

Мета Посту — домогтися для своєї продукції такої ціни, щоб її міг дозволити собі кожен споживач.

«Поки занадто багато факторів цьому перешкоджають, і мені важко передбачити, коли це станеться. Це може статися і через 3-4 роки, а може й через 7 років », — каже Пост.

Він також вважає, що штучне м’ясо здатне в усьому світі скоротити споживання тваринного м’яса.

«Штучно створені м’ясні продукти допоможуть нам перейти до раціону, заснованому на рослинній їжі, — розповідає дослідник. — «Живе» м’ясо на підсвідомому рівні все ще пробуджує в людині мисливські інстинкти і прагнення домінувати над іншими видами тварин. При тому, що штучне м’ясо має такий самий молекулярний склад, що і справжнє, воно отримується без вбивства тварин. Таким чином, в майбутньому людина повністю дистанціюється від своїх «хижих» інстинктів, які з часом і зовсім зникнуть ».