Кількість зрошуваних земель в Україні має сягнути 1,8–2 млн га, зазначила у своєму блозі виданню «АгроІнсайдер» Раїса Вожегова, директор Інституту зрошуваного землеробства Національної академії аграрних наук України.

Попри те, що зрошувані площі в Україні щорічно зростають на 20 тис. га і вже становлять 485 тис. га, цього недостатньо для значного економічного ефекту.

За словами Вожегової, хоча модернізація, відновлення чи розширення зрошуваних площ потребують значних інвестицій, вони дають доволі непоганий економічний ефект та повністю окуповуються.

Наприклад, заміна насосного обладнання, дощувальних машин кругової дії, частини трубопроводу та електромережі в рамках модернізації внутрішньогосподарської системи зрошення коштуватиме близько $1,4 тис./га. Третина витрат на модернізацію припаде на насосні станції та трубопроводи загального користування, ще дві — на сільгосппідприємства.

У відновлення системи зрошення доведеться вкласти вже близько $2,4 тис./га. Дві третини суми підуть на системи загального користування.

Найдорожче обійдеться розширення зрошуваних площ. Його вартість складе приблизно $2,6 тис./га і, крім того, потребуватиме більше часу на реалізацію.

Вожегова стверджує, що відремонтовані та покращені системи зрошення принесуть економічний ефект не менше як $0,4 тис./га, оскільки не лише підвищиться врожайність культур, але й зменшаться витрати на електроенергію. Відновлення та розширення площ зрошення, за її словами, принесуть щонайменше $0,8–1 тис./га додаткового прибутку, якщо розглядати варіант, що на них будуть вирощувати сою чи кукурудзу.

Якщо розглядати ефект від розширення зрошуваних площ у масштабах України, то це дасть змогу щорічно виробляти 7,5–8 млн т зерна, 1,6–1,8 млн т сої, 2,5–3 млн т овочевих культур та 800-880 тис. т плодів, ягід та винограду. Сумарна ж вартість валової продукції з проектної площі зрошування становитиме $3,6-4,1 млрд.