Кооператив «Горіх Причорномор’я» забезпечив домогосподарства села Троїцького, що на Одещині, аграрними розписками на саджанці шипшини. Про це повідомляє Національний прес-клуб «Українська перспектива».

Андрій Кожушнян, власник одного з домогосподарств розповідає, що розпочати вирощувати шипшину — це була їх власна сімейна ініціатива. Вони разом з дружиною вивчили попит на культуру і дізналися, що вона є більш вигідною для вирощування, ніж черешня, якою вони займалися досі. Шипшина невибаглива. До того ж, торік за кілограм цієї ягоди давали 25 гривень, на відміну від черешні, яку купували по 20 грн/кг.

Подекуди ціни на шипшину в минулому році сягали і 45 грн/кг.

Отже, сім’я Кожушнян оформила в кооперативі аграрну розписку. Їх приклад наслідувало й інше домогосподарство.

Аграрні розписки кілька років вже діють по Україні, але ними частіше користуються фермери, ніж кооперативи. Зазвичай вони видаються лише під одну польову культуру та оформлюються на рік. Але перший врожай шипшина дає лише через 3 роки, тому у кооперативі фермерам дозволили оформити багаторічні розписки.

«Ризики дуже значні, — каже Кожушнян. — Та іншого інструменту встановлення партнерських відносин у садівництві ми для себе не бачимо».

Зараз «Горіх Причорномор’я» обробляє 270 га, на 150 з яких росте волоський горіх та фундук. Під шипшиною плодоносить 10 га. Недавно було засаджено ще 150, а восени закладуть 170 га.

Для переробки шипшини «Горіх Причорномор’я» вже придбав старий консервний завод. За словами Павла Тулби, керівника кооперативу, шкірку цієї ягоди, насичену вітаміном С, продаватимуть фармацевтичним компаніям, а насіння — виробникам олії.

До слова, проект IFC «Аграрні розписки в Україні» діє в Україні з 2014 року. За весь цей час було видано до 500 розписок.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...