Вирішити проблему з забороною молока другого сорту, яка в Україні вступає в дію з 2020 року, допоможе створення в селах доїльних пунктів. Таку пропозицію висловили в Асоціації тваринників України.

Аби молоко мало належну якість, його потрібно здоювати безконтактним способом і відразу охолоджувати. Проте закупівля обладнання особистими господарствами населення – річ дороговартісна: на 5-7 корів доведеться викласти від  $1,5 до $5 тис

Створення доїльного пункту, який матиме молокопровід, холодильну і фільтрувальну техніку, за розрахунками асоціації, вартуватиме 200 тис. грн або менш ніж $8 тис.

На кожне село доведеться облаштувати 1-2 таких пункти, тобто приблизно 37 тис. по всій Україні.

Кошти на організацію системи доїльних пунктів тваринники пропонують залучати з бюджету у вигляді дотацій або шукати іноземні гранти. Наприклад, цьогоріч діє державна програма підтримки сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів, в тому числі молочарського напряму. За програмою, державою компенсується 70% вартості придбаного обладнання без урахування сум ПДВ (але не більш як 3 млн грн на один кооператив). 

«Якщо селяни об’єднаються в кооперативи, то зможуть виступати як юридична особа. Тоді і дотації, і гранти можна буде отримати», — говорить Ірина Паламар, голова асоціації.

При цьому виробництво молока наблизиться до європейського рівня. Селяни просто вестимуть корову на доїння, де їй помиють і продезінфікують вим’я, підключать доїльний апарат. Звідти молоко по спеціальних трубах потраплятиме до охолоджувального апарату, тобто контакт з повітрям виключений, а значить якість молока буде найвищою.

Таким чином, власник корови позбавляє себе необхідності мити посуд, проціджувати молоко, чекати молоковоза. А за молоко вищої якості отримає більшу ціну.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.