фото: newsonline24.com.ua

В Україні досі не наведено лад із питанням роялті — платою винахіднику за використання сортів рослин.

По-перше, його відсутність гальмує розвиток науки, адже роялті є єдиним способом підтримки селекції у наших інститутах. По-друге, така ситуація підриває авторитет України на світовому ринку, бо в нас сільгоспвиробники, купуючи насіння «для своїх потреб», фактично не сплачують обов’язкові платежі власнику сорту, йдеться в огляді на Аgravery.

Окрім того, в Україні не існує даних про те, скільки роялті мають отримати власники патентів на сорти.

Сюзана Григоренко, виконавчий директор Насіннєвої асоціації України, розповідає, що сорти рослин використовують без ліцензійних договорів. Це є однією з перешкод впровадження у виробництво високопродуктивних різновидів сільгоспкультур.

У науково-дослідних інститутах НААН здебільшого відмовляються коментувати ситуацію із надходженням роялті, втім, Раїса Вожегова, директор інституту «Зрошувального землеробства НААН», переконує, що вони проблем з роялті не мають, бо працюють з надійними підприємствами. Минулого року заробили близько мільйона гривень.

«На жаль, ми ніяк не можемо звести дані і порахувати, скільки роялті, при вирощуванні насіння та за його використання у товарних посівах, мають отримати власники сортів», – говорить Олександр Капустінський, в.о. директора ДП «Державний центр сертифікації і експертизи сільськогосподарської продукції».

За його словами, є інформація стосовно насіннєвих посівів, за якими здійснюється сертифікація та виконуються чіткі вимоги базових законів.

Зі свого боку держава не курує аспекти пов’язані із роялті. Наприклад, у Мінагрополітики розповіли, що це питання й регулювання сфери не входить до їхньої компетенції, оскільки це взаємовідносини двох господарських об’єктів (виробник та селекціонер), у які втручання органів виконавчої влади прямо заборонено КПК України.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...