Google 40 1

У 2011 році, на зорі компанії, ми прийняли рішення проводити закупівлі основної сировини — добрив, насіння та ЗЗР через тендерні процедури. Ми визначилися зі списком постачальників, створили документацію.

На початку торги проводилися через «електронку» і закупівельники пам’ятають, що дуже багато часу витрачалось на кожен тендер. Ми запитували у постачальників все більш і більш низькі ціни, що забирало багато ресурсів.

Аналіз усього цього було проводити дуже складно. На 2015 рік процес закупівель сильно еволюціонував: з’явилися тендерні платформи, збільшилася прозорість процедур.

Ми більше вивчили ринок, зрозуміли, що є кілька IT-продуктів, схожих по функціоналу, але вони не зовсім нас підходили. Складалося враження, що кожен «софт» розроблявся під якусь конкретну компанію.

6.2

 

Спочатку у продукта був один функціонал, потім компанія-розробник спробувала продати його наступної компанії з іншими вимогами — і так до нескінченності. Це була громіздка система. І для наших потреб ми використали лише 10-15 % функціоналу того або іншого продукту.

Тому ми вирішили створити тендерну платформу власними силами IT. Це була команда фактично з трьох фахівців, яка впоралась із завданням за 3 місяці.

Ми не йшли шляхом більшості великих агрохолдингів — тобто не брали готовий продукт і адаптували під себе.

Реєстрація на нашому сайті займає 5 хвилин. У формі ми позначаємо тільки основні поля. Створення тендеру також займає небагато часу, всі його основні умови викладаються в додатку.

9-2

Про початок торгів клієнт отримує повідомлення на «електронку». І тоді контрагенти можуть вибрати на сайті тендери, які їх цікавлять.

Далі починається звичайний аукціон, і при кожному зниженні ставки контрагент автоматично отримує повідомлення, що його ціну перебили. У цій формі важливий елемент азарту.

Бувають і курйозні випадки. Наприклад, є контрагенти, які навмисно чекають до останньої хвилини тендеру, щоб зробити ставку і перебити ціну. Але ми знайшли спосіб, як обійти цю манеру торгуватися, — продовження тендеру.

Наприклад, якщо за 15 хвилин до його закінчення хтось перебиває ставку, тендер автоматично продовжується на ті ж 15 хвилин. Таким чином у контрагента є півгодини, щоб відреагувати.

Більшість тих, хто бере участь в торгах на нашому сайті, з розумінням ставляться до того, що тендери тривають трохи довше.

10-1

Вся наша електронна система торгів створена з однією метою — економити гроші. Тобто нашим власникам цікава ефективність кожного тендеру. І ми можемо на кожних торгах показати, як її досягти, або збільшивши дохід, або зменшивши витрати.

Наприклад, ми займаємося чистим трейдингом: сьогодні купили зерно — через кілька днів продаємо. Відсоток маржі на цієї операції в середньому складе до 5 %. Але будь-закупник скаже, що отримати знижку від постачальника в 5-10 % досить просто. Нам вдалося отримувати і до 30 %, але це якщо відштовхуватися від середніх цін.

Ми також ввели протоколювання всіх дій на сайті. Їх можуть бачити як адміністратори, так акціонери — дії адміністраторів. Це додає прозорості системі, допомагає і в спірних ситуаціях з контрагентами.

Ми завжди відкриті для діалогу з нашими постачальниками, реагуємо на їх побажання. Те, наприклад, що вони бачать в інших системах і радять нам, ми пробуємо реалізувати.

Але наша система і так вже досить проста, і ті, хто з нею стикається вперше, бачить інтуїтивно зрозумілий інтерфейс. Тут немає навіть мануала, що потрібно робити.

Фактично важливо одне поле — «Ціна», а більшого контрагентам і не потрібно.

14

Статистика нашої платформи говорить сама за себе: ми провели 400 тендерів майже на 1 млрд грн, заощадивши при цьому приблизно 40 млн грн.

Що для нас було найважливішим у цьому проекті: створити щось нове, просте і оптимально функціональне. Тут моїм ідеалом завжди був Google. Це по своїй суті пошукова система, але це і сайт, де активно лише одне поле і одна кнопка.

Щось подібне спробували зробити і ми.

Google 40 1Сергій Гаврилюк, заступник генерального директора з комерційних питань компанії Agromino

Використані тези виступу на аграрній Конференції фахівців із закупівель ProAgro