Українські виробники самі винні в тому, що кавуни не приносять бажаного прибутку, бо не дбають про розширення ринку збуту. Так думку висловила Тетяна Гетьман, експерт плодоовочевого ринку Східної Європи, повідомляє Аgravery.

За її словами, зменшення виробництва кавунів на півдні країни відбулося через скорочення внутрішнього ринку. За два останні сезони обсяги виробництва залишаються на рівні 400-420 тис. т. Аналітики фіксують зростання середньої ціни на них, але аграріям вона все одно здається занизькою. Особливо в сезон –  в період найбільшої пропозиції ціна на кавун нижча за його собівартість.

Україна просто не використовує свій експортний потенціал наповну. Ми відвантажуємо за кордон 5-7% вирощеного кавуна. Найбільший успіх у цьому напрямку припав на 2010 р. Через дефіцит до Румунії та Росії було експортовано понад 40 тис. т. Далі – спад і навіть ЗВТ не змінила ситуації.

«Традиційним ринком збуту є країни ЄС, зокрема на Польшу та країни Прибалтики припадає 60% експорту. Минулого року здійснили перші поставки до Нідерландів та Німеччини», – говорить експерт.

Попит в Європейському Союзі на кавуни за десять років зріс на 40%. А от Білорусь наш «смугастий» товар за чотири сезони стала споживати менше (-10%). Проте ми досі направляємо туди 40% кавунів.

Найбільш вдалим ринком збуту для нас може стати Німеччина: вона імпортує стільки, скільки Україна збирає за сезон. Потребує цього товару й Великобританія та згадана Польща. Конкурентами на ринку ЄС виступають Румунія, Угорщина, Іспанія та Італія.

Україна здійснює поставки до західного євросусіда лише тоді, коли є вигідна ціна. Виробники мало уваги звертають на стабільне постачання.

Наприклад, у першій половині минулого сезону ранній кавун був дешевим – 80 коп/кг. Проте наші аграрії не мали напрацьованих каналів збуту, не знали вимог до якості, графіка поставок в ЄС і не експортували продукт. А далі, через спеку, кавуни просто «згоріли» на баштані.

«Україна відправляє дрібні партії, бо імідж постачальника не сформований. Фермер продовжує думати ціною, а не репутацією на ринку», – говорить Гетьман.

Такої думки притримується і фермер з Херсонщини Олександр Синенко. Він вважає, що виробники не бажають заморочуватись з документами та сертифікатами, тому збувають продукт всередині країни.

Нагадаємо, фермери Херсонщини обіцяють завалити Україну кавунами.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.