Пестициди, які використовуються в захисті сільськогосподарських культур, чинять значний негативний вплив на здатність бджіл вивчати і запам’ятовувати — навіть при найнижчих польових дозуваннях. До такого висновку прийшли вчені Лондонського королівського університету, підсумовуючи результати десятирічних експериментів.

Вони зазначають, що робочі бджоли гірше вивчають і запам’ятовують корисні запахи. А це є для них ключовим компонентом пошуку їжі.

Крім того, комахи повинні пам’ятати, які рослини відвідувати, де їх шукати, з яких квітів вони недавно випили нектар, і як знайти дорогу до вулика.

«Об’єднавши дані, зібрані за більш ніж 100 експериментів, ми зрозуміли, що пестициди надзвичайно негативно впливають на бджолину пам’ять», — каже студент Гаррі Сівітер, який працював разом з професорами Джулією Коричевою, Марком Брауном і доктором Еллі Ледбітером.

Причому згубний вплив на пам’ять бджіл чинять не тільки неоникотиноїдні інсектициди, які планують заборонити в ЄС вже в кінці цього року, але і не-неоникотиноїдні.

Результати дослідження британців підтверджують і в США. «Чи можуть пестициди якимось чином безпечно використовуватися поряд з бджолами? Відповідь – ні», — говорить Рід Джонсон, ентомолог з Університету штату Огайо.

Вчені сподіваються, що результати досліджень допоможуть розроблювати більш надійні стратегії по захисту природних запилювачів. А от самим бджолам, які приймали участь в експериментах, довелося нелегко. Їх піддавали впливу пестицидів і після перевіряли реакцію на нектар, щоб зрозуміти, як довго бджола згадує, що їй треба робити, пише EcoWatch.

Українські бджоли випробування пестицидами не витримали взагалі. Використання несертифікованих, як вважають учасники ринку, ЗЗР призвело до масової загибелі комах у різних регіонах країни. В окремих областях у цьому році загинуло більше бджолосімей, ніж за 2017 рік по всій Україні.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.