Кримські овочі, сади та виноградники хочуть поливати водою з каналізації. Для цього сибірські винахідники виготовили установку для очищення колекторно-дренажних та стічних вод, яка шляхом фізичної та хімічної очистки ніби-то перетворює воду з каналізації на воду для поливу, передає «Крим. Реалії».

«Такої води може вистачити на 30 – 40 тис. га крапельного зрошення, і тоді б ми вирішили питання і виробництва овочів, і розвитку садівництва, і виноградарства», — говорить Володимир Паштецький, в.о. директора Інституту сільського господарства Криму.

Зовні установка виглядає як невелика будка. За словами вчених, за добу вона дає 20 куб. м чистої води: 1 куб. м коштує близько 9 грн або ж $0,33.

За словами Наталі Волкової, наукового співробітника Інституту сільського господарства Криму, установка є мобільною і її можна перевозити з одного об’єкта на інший.

Вчені стверджують, що вода з установки повністю придатна для поливу. Більше того, показники очищення настільки добрі, що її теоретично можна навіть пити.

Сергій Гапон, фахівець Світового центру даних з геоінформатики та сталого розвитку, не згоден з кримськими науковцями і не радить використовувати таку воду для поливу сільгоспугідь.

 «Поля будуть отримувати величезну кількість непотрібної органіки і, відповідно, процеси будуть йти у різних неконтрольованих напрямках», — говорить він.

Проте кримські вчені уже експериментують з посівами цукрового буряку на насіння: третину грядок вони поливають водою зі свердловини, ще одну — очищеними стоками, а третю — змішаною водою. Результати досліджень стануть відомі наприкінці року.

«Ми визначимо вплив стічних вод на фізіологію рослини і накопичення солей у ґрунті. Перевіримо варіант 50 на 50, коли чиста вода змішується зі стічною…», — говорить Едем Сейтумеров, завідувач відділу альтернативного водокористування НДІ.

Наприклад, торік у буряку, який поливали стічними водами, знайшли забагато нітритів.

Коли аграрії зможуть придбати установку для очищення стоків, поки не знають навіть учені.

«Останні дослідження проводилися у 2015 році. З того часу не було достатнього фінансування, щоб дослідження продовжити, тому поки що установка простоює», — говорить Волкова.

Якщо влада відкине варіант з очищенням стічних вод, у вчених є запасний варіант — опріснення води із Азовського моря. За їх словами, це найбільш дороговартісний вихід із ситуації, але якщо води немає, то тут уже постає питання не про гроші.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.