Кримські овочі, сади та виноградники хочуть поливати водою з каналізації. Для цього сибірські винахідники виготовили установку для очищення колекторно-дренажних та стічних вод, яка шляхом фізичної та хімічної очистки ніби-то перетворює воду з каналізації на воду для поливу, передає «Крим. Реалії».

«Такої води може вистачити на 30 – 40 тис. га крапельного зрошення, і тоді б ми вирішили питання і виробництва овочів, і розвитку садівництва, і виноградарства», — говорить Володимир Паштецький, в.о. директора Інституту сільського господарства Криму.

Зовні установка виглядає як невелика будка. За словами вчених, за добу вона дає 20 куб. м чистої води: 1 куб. м коштує близько 9 грн або ж $0,33.

За словами Наталі Волкової, наукового співробітника Інституту сільського господарства Криму, установка є мобільною і її можна перевозити з одного об’єкта на інший.

Вчені стверджують, що вода з установки повністю придатна для поливу. Більше того, показники очищення настільки добрі, що її теоретично можна навіть пити.

Сергій Гапон, фахівець Світового центру даних з геоінформатики та сталого розвитку, не згоден з кримськими науковцями і не радить використовувати таку воду для поливу сільгоспугідь.

 «Поля будуть отримувати величезну кількість непотрібної органіки і, відповідно, процеси будуть йти у різних неконтрольованих напрямках», — говорить він.

Проте кримські вчені уже експериментують з посівами цукрового буряку на насіння: третину грядок вони поливають водою зі свердловини, ще одну — очищеними стоками, а третю — змішаною водою. Результати досліджень стануть відомі наприкінці року.

«Ми визначимо вплив стічних вод на фізіологію рослини і накопичення солей у ґрунті. Перевіримо варіант 50 на 50, коли чиста вода змішується зі стічною…», — говорить Едем Сейтумеров, завідувач відділу альтернативного водокористування НДІ.

Наприклад, торік у буряку, який поливали стічними водами, знайшли забагато нітритів.

Коли аграрії зможуть придбати установку для очищення стоків, поки не знають навіть учені.

«Останні дослідження проводилися у 2015 році. З того часу не було достатнього фінансування, щоб дослідження продовжити, тому поки що установка простоює», — говорить Волкова.

Якщо влада відкине варіант з очищенням стічних вод, у вчених є запасний варіант — опріснення води із Азовського моря. За їх словами, це найбільш дороговартісний вихід із ситуації, але якщо води немає, то тут уже постає питання не про гроші.