У попередній частині матеріалу я розповів про загальні принципи підготовки контракту по закупівлях. У цій розберу їх детально.

Перевірка контрагента. Власна служба безпеки вивчає інформацію про юридичну особу через пошук відомостей у реєстрах компаній, якщо мова йде про внутрішньодержавниі закупівлі.

Якщо про поставки в зовнішньоекономічній діяльності (ЗЕД), то питання трохи складніше: не всі країни мають відкриті реєстри або далеко не всі документи в них можна побачити.

В ній можна простежити історію багатьох офшорних компаній. кіпрських. Рідко, але зустрічаються і Віргінські острови

Найбільш популярний такий сервіс в Україні — Youcontrol. Він дозволяє витратити мінімум часу, щоб отримати максимум інформації.

Аналогічні сервіси є і за кордоном. Найбільш відомий створений у 1970 році американський LexisNexis.

Це база даних про власників компаній: який їх статутний капітал, як він формувався, які є виробничі потужності. Тобто все те, що накопичується в офіційних звітних документах.

Там є розділ публічних оголошень: в американській практиці в разі початку судового процесу щодо тієї чи іншої компанії про це повідомляють місцеві видання. Тобто ви можете одночасно простежити і репутацію, і історію суб’єкта.

Є більш повний дорогий варіант — система Orbis. Це фінансова та юридична інформація про компанії по всьому світу. В ній можна простежити всю до нюансів історію підприємства і навіть багатьох офшорних компаній. Наприклад, кіпрських. Рідко, але можна зустріти і Віргінські острови.

Можна залучати й інші джерела інформації. Досить часто відділи безпеки моніторять соцмережі. Як мінімум, це розповість їм про соціальну активність компанії, її ділову репутацію, дасть важелі для ефективних переговорів.

Коли ви визначилися щодо основних питань переддоговірної роботи — у кого, за якою ціною, де купити і як супроводжувати угоду, виникає питання, як оптимально вибрати договірну конструкцію.

4

Багато говорять про цифровий формат закупівель, їх автоматизацію, в тому числі і самого договору. Дійсно, починаючи з 2012 року, у частини російських компаній діє аналог нашої системи «Ліга: закон», якою часто користуються і юристи, фінансисти і бухгалтери.

У російського конкурента є розділ «Конструктор договору», який дозволяє формувати договір з певних блоків і вихідних умов. Однак, чи можна оцифрувати таку систему повністю?

Якщо говорити про не надто важливі для компанії договори, в яких вона ризикує не більше, ніж 5-6% свого капіталу, то це прийнятно.

Але якщо мова про більш об’ємні і складні закупівлі, коли ви, наприклад, купуєте зернові сушарки. Здавалося б все просто: купили і встановили, згідно з договором.

Але в ньому може бути досить багато пунктів, які прописуються окремо. Це може стосуватися не тільки умов поставки, але і налагодження обладнання, етапів установки та який буде порядок вирішення спорів.

5

При складанні договору закупівлі ви визначаєте також інші умови: разова вона буде або серійна, в якій юрисдикції знаходиться контрагент, яку відповідальність несуть сторони тощо.

Наприклад, юрисдикція партнера важлива в такому випадку. Товар при закупівлі до вас не дійшов або прибув неналежної якості, і ви не можете вирішити цю проблему шляхом переговорів. Тоді, навіть якщо у вас буде судове рішення, вам потрібно розуміти, який механізм виконання цього рішення застосувати.

Як правило всі посилаються на UNCITRAL. Ця конвенція регламентує виконання міжнародних комерційних арбітражів в різних країнах з широким переліком.

Ті, хто займається ЗЕД, рано чи пізно з нею починають працювати. Наприклад, в Україні виконання судового рішення може розтягнутися на роки. У міжнародному арбітражі все набагато простіше.

Він представляє собою, по суті, одну інстанцію. Якщо ви отримуєте від нього документ, який задовольняє вашим позовним вимогам, з ним ви можете відразу відправитися в країну вашого контрагента чи місцевий суд України і просто отримуєте там виконавчий лист.

Наприклад, в Єгипті виконання судового рішення у вас займе від одного до трьох місяців.

З чого складається структура ЗЕД-контракту і які підводні камені його складання – в заключній частині огляду.

Іван Федоренко, експерт юридичної компанії “Коларес”

Використані тези IV щорічної аграрної конференції фахівців із закупівель ProAgro