Експорт насіння української селекції існує лише завдяки гібридній кукурудзі. Таким висновком поділився Олександр Захарчук, вчений із Інституту аграрної економіки.

Наприклад, за його словами, цьогоріч експортовано українського насіння на $8 млн. На 99% це якраз і є кукурудза.

Переважно гібридну кукурудзу у нас купує Білорусь, Молдова, Грузія та Казахстан. Період найактивніших закупівель — січень-квітень.

Експерт також порівнює, що обсяги зовнішніх поставок українського насіння зернових та олійних з початку року вдвічі менші торішніх показників.

Окрім кукурудзи, за 2018-й продано 7 т насіннєвої пшениці, 18 т ячменю. Ще експортовано 93 т насіння гречки у Південну Африку.

При цьому на зовнішніх ринках до українського насіння зберігається цінова дискримінація. Зокрема, вітчизняна кукурудза йде на експорт за 2059 $/т, а імпортна закуповується вдвічі дорожче — 4233 $/т. Пшеницю ми продаємо у 3,1 разу дешевше, ніж купуємо, а ячмінь – утричі дешевше.

Захарчук вважає, що на заваді експорту вітчизняного насіння стоїть ціла низка чинників. З одного боку, це невизнання українських фітосанітарних сертифікатів. З іншого – відносно невисока якість нашого насіння порівняно з європейським чи американським. Окрім того, інші країни потужно захищають свої насіннєві ринки від напливу іноземного товару.