Istock People Pushing Gears 696x425

Тенденція злиття аграрних компаній в Україні, однозначно, триватиме. Таку думку в інтерв’ю Agravery висловив Джон Шморгун, президент AgroGeneration.

Цьому є декілька передумов, говорить Шморгун. По-перше, є підприємства, що слабко тримаються на плаву. Їм навіть краще об’єднати свої активи з іншими.

Крім того, всі думають про зняття мораторію. Є сподівання, що у 2019-му після виборів Президента питання ринку землі зрушить з мертвої точки.

«Проте одна справа прийняти закон, інша — ввести його в дію таким чином, аби і фінансові  установи почали давати гроші під заставу землі, — говорить Шморгун. — Тоді й потужні інвестори прийдуть, і працюватиметься більш комфортно». Ті ж китайці, американці, фінансові установи ЄС — всі завмерли в очікуванні виборів та змін в нашій державі.

Президент AgroGeneration далекий від думки, що певні агрохолдинги хочуть об’єднувати зараз великі масиви. Пояснення цьому досить просте: мало взяти землю, нею потрібно керувати, опікуватись, а це не так просто. Тому масштабного перерозподілу між власниками земельних наділів не буде.

Окрім того, консолідовуватись важко через  недосконалість інфраструктури. Немає сучасних елеваторів, а «Укрзалізниця» монопольно постійно змінює правила гри.

Оцінюючи майбутнє агрокомпаній, Шморгун прогнозує, що вони дедалі більше відходитимуть від виробництв зернових і приділятимуть увагу суміжним галузям — виробництву органічних овочів, фруктів, молока та м’яса. З відкриттям ринку землі буде сенс вкладати у ферми, зокрема, виробництво телятини та стейкового м’яса.

Нагадаємо, у травні Європейський суд з прав людини зобов’язав Україну відмінити мораторій на продаж сільгоспугідь. Але не терміново.