У період з липня 2017 по травень 2018 року Росії поставила, як мінімум, 10 суден кримської пшениці в Сирію. А це не менше 170 тис. тонн зерна, передає Reuters, посилаючись на портову документацію і власні джерела в індустрії.

Внутрішнє виробництво пшениці в Сирії постраждало від бойових дій в основних зернових регіонах, тому уряд Асада змушений покладатися на імпорт.

Портова документація свідчить, що ряд суден, що перевозять зерно з Криму, здійснювали поставки безпосередньо в сирійські порти, особливо в Тартус, де у Росії є військово-морська база. Інші поставки були відправлені до Лівану, а потім перевезені до Сирії, повідомили джерела зі сфери судноплавства, які побажали залишитися невідомими.

Дані за липень-грудень 2017 року показують, що Ліван був найбільшим покупцем кримського зерна в цей період, імпортувавши 175 тис. тонн. Сирія — на другому місці з 75 тис. тонн, Туреччина — на третьому. Доступ до даних за 2018 рік одержати не вдалося.

Згідно з інформацією Reuters, севастопольські чиновники заявили, що 29 липня вони планують підписати угоду між Кримом і Сирією і створити постійний зв’язок з Тартусом.

Як повідомляє видання, незважаючи на те, що поставки продовольства в Сирію не обмежувалися санкціями, заморозка банківських рахунків і активів завадили зернотрейдерам вести справи з урядом Асада. Крим, після приєднання до Росії в 2014 році, також знаходиться під санкціями, і його діяльність заморожена на багатьох експортних ринках. Це робить Сирію ідеальним торговим партнером для нього.

«У нас немає проблем з багатьма країнами, в тому числі з Сирією. Наші країни не застосовують санкції один проти одного, тому вони можуть вільно співпрацювати», — заявив агентству Reuters заступник голови ради міністрів Криму Георгій Мурадов.

Дмитро Овсянніков, губернатор Севастополя, повідомив журналістам, що протягом наступного року очікуються регулярні поставки вантажів до Сирії. Заплановано, що протягом наступного року туди буде поставлено 200 тис. тонн зерна.

Влада Сирії раніше також повідомляла, що у вересні уклала угоду про покупку 3 млн тонн пшениці з Росії протягом трьох років. При цьому, російська пшениця, згідно з російськими митними даними в Сирію не експортується. Ймовірно, це пов’язано з тим, що Росія не хоче піддавати ризику свою власну торгівлю зерном, співпрацюючи з Сирією.

Два джерела також заявили, що Сирія не може заплатити за зерно, тому в обмін на нього буде відправляти в Крим оливкову олію та овочі.

Україна вважає, що поставки зерна з Криму порушують санкції. Вона поскаржилася в Міжнародну морську організацію та попросила держави-члени про виключення з їх списку судів, які задіяні в постачаннях.