Фермерське господарство «Сподівання» (Львівська область) вперше в історії тваринництва України використовувало аграрну розписку, повідомляє Національний прес-клуб «Українська перспектива».

Фінансовий інструмент, який вже масово використовується в рослинництві, дозволив фермі отримати від ПП «Кооперативна солідарність» позику під заставу 25 т цільного коров’ячого молока. «Сподівання» має поставити своєму кредитору цей об’єм протягом року.

Але цією умовою розписка не вичерпується. У документі зазначається базова жирність молока — 3,4%, дійки при його виробництві повинні проводитися двічі на добу, а раціон тварин повинен відповідати нормам, встановленим Львівською аграрною дорадчою службою.

У разі форс-мажору — наприклад, якщо обсягу молока не вистачить для погашення боргу, господарство може розрахуватися будь-якою іншою сільгосппродукцією.

Михайло Мациканич, голова «Сподівання», називає цю умову вигідною: у разі непередбачених обставин він зможе розплатитись урожаєм своєї сої.

Foto Pidpysannya Ar

Гнучкість умов аграрної розписки дуже важлива для малих фермерів, вважає Мациканич. В його господарстві трудиться лише він сам, його дружина, син і ще один найманий працівник. «Сподівання» обробляє 30 га, містить 21 корову і постійно відчуває дефіцит оборотних коштів.

За день господарство виробляє 100 л молока і планує збільшувати обсяги надоїв за рахунок як збільшення поголів’я, так і зростання продуктивності. Для цього Мациканич і використовував аграрну розписку.

Нагадаємо, що з початку року аграрії оформили 275 фінансових розписок, що дозволило їм залучити в свої господарства 1,7 млрд грн. Досі розписки використовували тільки рослинники. А до 2018 року діяв лише пілотний проект.

За прогнозом Міжнародної фінансової корпорації (IFC), найближчі два роки розписки повинні залучити в сільське господарство 14 млрд грн.