Фокус на ринку сої переходить, як футбольний пас, від Північної до Південної Америки і назад. При цьому у Аргентині і Бразилії протилежні ситуації. У першій — сильне зниження виробництва, а в другій — навпаки рекордно високе.

В останньому червневому звіті USDA зменшив оцінку виробництва в Аргентині на 2 млн т, але Бразилія це компенсувала, і загальна оцінка південноамериканського виробництва не змінилася.

У США в наступному сезоні очікується зростання пропозиції через більш високі початкові запаси і більше виробництво, хоча поки воно прогнозується нижче рівня попереднього року.

В Америці очікується зниження кінцевих запасів, хоча вони лишаються як і раніше високими. Баланс сої поки не напружений.

Рейтинги посівів сої в США дуже високі і погода сприятлива. І є ймовірність, що у звіті від 29 червня мінсільгосп США перегляне у бік підвищення й посівні площі.

В Бразилії в липні стартує експортна кампанія, і нас очикує висока пропозиція через рекордне виробництво.

За рахунок девальвації реала бразильська соя дуже добре себе почуває на світовому ринку, її активно імпортує Китай. Цьому сприяє напруженість між КНР і США.

В результаті після деякого відновлення закупівлі американської сої китайці знову припинили її купувати, але зате вони активно закупилися бразильською. У травні Китай сумарно імпортував близько 10 млн т, і велика частка в ній саме з Південної Америки.

Високі темпи імпорту очікуються і в цьому місяці. Судячи за обсягами відвантажень сої з Бразилії.

Так що в США, з одного боку, гарна погода та перспективи для сої, а з іншого — невизначеність з Китаєм через введення 25%-ного мита на імпорт американської сої з 6 липня.

Саме тому сьогодні фонди ліквідують довгі позиції. Ринок сої в цілому входить у фазу «погодного» ринку. Вона триватиме довше, ніє в інших культур — до середини серпня.

На ринок ще зможе додатково чинити тиск перегляд площ у бік зростання у звіті USDA 29 червня. А 12 липня відомство може переглянути і врожайність сої та кукурудзі.

У сої сьогодні, мабуть, найгірша ситуація у порівнянні з кукурудзою і пшеницею. Ціни стрімко йдуть вниз.

На українському ринку ми спостерігаємо зниження посівних площ сої: засіяли лише 90 % від плану. Причому недосів по сої найбільший серед інших культур.

Ми також прогнозуємо зниження урожайності та виробництва — до 3,9 млн т. Це трохи нижче рівня минулого року.

Через останнє рішення щодо повернення ПДВ при експорті сої тільки для виробників ми очікуємо в наступному сезоні зміщення попиту у бік її переробки і внутрішнього споживання.

Ми це бачимо вже в цьому сезоні — темпи переробки істотно вище, ніж в минулому і позаминулому роках і вже перевалили за 1 млн т. Експорт у наступному сезоні очікується на рівні 2 млн т.

Ринок сої ріс довго, навіть незважаючи на всі перипетії з відшкодуванням ПДВ. Був великий попит і низькі запаси, сої багато експортували, і конкуренція між переробниками зберігала високий рівень цін.

Але зараз ми спостерігаємо зниження ринку через скорочення внутрішнього попиту — переробні підприємства сезонно закриваються на профілактику. Плюс тиск з боку світового ринку, де все валиться.

Крім того, тиск на ринок сої чинять зниження цін на соєвий шрот і соєву олію.

В той же час базис України по відношенню до Чиказької біржі поки тримається на високому рівні у порівнянні з попередніми роками.

Тому ми не рекомендуємо продавати сою, адже незрозуміло, яким буде український урожай, як на нього вплине погода. Але в будь-якому випадку в майбутньому сезоні соя буде користуватися попитом як з боку експортерів, так і переробників.

Вікторія Блажко, консультант Agritel

Тези “Панорами аграрних площі” компанії Agritel

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.