Китай почав активний імпорт ячменю. У квітні він досяг найвищого рівня за весь період з вересня 2015 року. Піднебесній дуже вигідно ввозити його.

Нагадаю, що китайський імпорт ячменю виріс через те, що вони перестали купувати американське сорго в результаті торговельної війни зі США і почали заміщати його ячменем.

При цьому кораблі з сорго, які йшли в Китай, Штати розвернули в Іспанію, бо там торік були проблеми з урожаєм пшениці, та і в цілому у них дуже велике споживання фуражних зернових.

Різниця між китайськими цінами і австралійськими робить закупівлі з Австралії дуже вигідними, навіть компенсуючи фрахт у розмірі $20/т.

У наступному сезоні збережеться високий попит на ячмінь з боку Китаю. Якщо в цьому сезоні вони імпортують 8,2 млн т, то в наступному – 9,5 млн т.

З іншого боку, на ринку ячменю складається напружений баланс. У своєму останньому звіті USDA трохи відкоригував в бік зниження оцінки виробництва ячменю в Україні з 7,5 млн т до 7 млн т. Це пояснює і засуха, і більш низькі площі.

Також знизилася оцінка для Індії і значно — для Євросоюзу. Україна, згідно з оцінками USDA, збере на 1,5 млн т менше, ніж в попередньому сезоні.

При цьому світове виробництво навіть трохи зросте, проте споживання залишиться на тому ж рівні. Кінцеві запаси оцінюються в 17,7-18,6 млн т, тобто баланс у наступній кампанії залишається напруженим.

Крім України зниження виробництва — приблизно на 500 тис. т — очікується також у Німеччині, яка також постраждала від погоди – сухих і холодних умов.

Ризики виробництва зберігаються в Австралії: там пройшли опади на заході, але східна частина залишається сухою. Значить, це може призвести до зниження виробництва.

В Україні посівна кампанія ячменю завершилася, засіяли трохи менше, ніж планували – 1,5 млн га, або 97 % від плану.

І ми переглянули наш прогноз виробництва у бік зниження: з 7,8 млн т до 7,4 млн т. В основному це пов’язано зі зниженням прогнозу врожайності через те, що посуха також торкнулася і озимий ячмінь.

В Україні стартувало його прибирання. На кінець минулого тижня було зібрано 2%. Про врожайності ця частка ще нічого не скаже, але тим не менше ми бачимо, що це трохи більше, ніж на початку торішніх жнив.

Ціни на СРТ на майбутній урожай ячменю відразу ж відреагували на старт збиральної кампанії, і за кілька днів просіли на $3. Надалі цей тиск може посилюватися.

Тим не менше, ціни досить високі (вище старту минулого сезону), тому що прогнозується зниження виробництва і напружений баланс. Але фактор тиску нового врожаю збережеться і ціни можуть просісти ще.

Якщо і на ринку пшениці подібна тенденція збережеться, і врожайність там буде показувати більш високий рівень, то це може додатково тиснути на ячмінь.

Тому ми рекомендуємо продати вже 50% врожаю, тому що експортний сезон ячменю коротший, ніж у кукурудзи й пшениці, і основний його обсяг вивозиться за кордон у першій половині кампанії, тобто до Нового року.

Половину майбутнього врожаю радимо потримати, тому що баланс напружений і попит на ячмінь прогнозується високий. Тобто ціни на нього однозначно будуть рости, але це вже більш віддалена перспектива – друга половина осені.

Вікторія Блажко, консультант Agritel

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.