Zastavka 696x342

На цьому тижні пройшли два засідання ключових банків — Федеральної резервної системи (ФРС) і Європейського центрального.

Американська економіка продовжує показувати хорошу динаміку. У травні в США безробіття впало до найнижчого рівня з квітня 2000 року. У той же час ВВП продовжує повільно, але впевнено рости.

Panorama May Full 2018 003

Незважаючи на все, що відбувається навколо торговельних відносин Сполучених Штатів з їх ключовими партнерами, американська економіка відчуває себе досить-таки непогано, що сприяє зміцненню курсу долара.

Як наслідок 13 червня ФРС підвищила процентну ставку на 25 базисних пунктів — до 2 %. Це рішення не стало несподіванкою для учасників ринку, але дещо змінилися настрої всередині самої ФРС.

Якщо раніше члени ФРС сумнівалися, чи варто підвищувати ставку в цьому році у чотири рази, то тепер більшість схиляється саме до цього варіанту розвитку подій. Отже, в цьому році нас чекає ще два підвищення ставки ФРС, швидше за все, у вересні та грудні.

Це сприятливі сигнали насамперед для долара. Тобто він в середньостроковій перспективі буде утримувати сильні позиції по відношенню до інших валют.

Panorama May Full 2018 004А в Старому Світі вчорашнє засідання європейського Центрального банку великих сюрпризів не принесло. Від ЄЦБ і очікували, що вони заявлять про згортання програми кількісного пом’якшення (починаючи з 2015 року кожен місяць банк купує держоблігацій на суму 30 млрд євро).

Ще раніше ЄЦБ планував згортання цієї програми: з жовтня обсяг викупу облігацій скорочується до 15 млрд євро, а до кінця року припиняється взагалі.

Негативний вплив на євро зробило інше: учасники ринку очікували, що ЄЦБ в першій половині наступного року підніме базову ставку, яка зараз знаходиться на нулі. Але глава банку Маріо Драгі заявив про те, що вони переносять це рішення на другу половину 2019 року.

У результаті буквально вчора стався сильний обвал євро: він знову знизився до 1,15-1,16 долара.

Попереднє падіння було пов’язано з політичною ситуацією в Італії внаслідок парламентських виборів, коли до влади прийшли право-центристи і популісти. Напочатку президент Серджо Маттарелла відмовився затверджувати коаліційний уряд.

На тлі цього сильно почала зростати прибутковість італійських державних паперів і в результаті це зробило сильний вплив на євро. Багато хто почав пророкувати перевибори в Італії восени, в результаті чого право-центристи і популісти могли підсилити свої позиції.

Останні виступають проти заходів жорсткої економії, які Євросоюз застосовує проти Італії, оскільки національний борг цієї країни становить 2,3 млрд євро. Це на сьогодні найбільш проблемна економіка в ЄС.

Нинішній уряд Італії виступає за зниження податків, зменшення пенсійного віку, має жорстку позицію щодо мігрантів. Все це в цілому являє загрозу всьому ЄС — як наслідок в кінці травня курс євро обвалився до 1,15 за долар.

Тим не менш італійці все ж змогли домовитися, новий уряд був затверджений, і новопризначений прем’єр-міністр Джузеппе Конте вже встиг заявити, що Італія залишиться в єврозоні. Це знизило напруженість на ринку, стимулювавши зміцнення євро.

Panorama May Full 2018 012

У гривні по відношенню до долара зараз ми відзначаємо сезонне зміцнення, великих коливань на ринку не бачимо, але в центрі уваги залишається ситуація з черговим траншем від МВФ у $ 2 млрд, який стоїть під питанням.

Минулого тижня Україна виконала одну з основних вимог для його отримання, прийнявши Закон “Про антикорупційний суд”. Але залишається другий ключовий і дуже болючий момент: підвищення тарифів на газ для населення.

Panorama May Full 2018 013

Чи піде влада на це напередодні виборів восени? Щодо цього є великі сумніви.

Крім того, український бюджет не дуже збалансований. З початку року він не виконується за доходами, насамперед тому що відсутні надходження від планованої приватизації. У 2017 році від неї очікували отримати 17,1 млрд грн, а отримали лише 3,5 млрд грн, а в поточному році заявлено понад 22 млрд грн.

Плюс до всього закладений у бюджет курс гривні на рівні 29,3 грн/$ дуже сильно відрізняється від реального, який набагато нижчий – на рівні 26. Тому щомісяця Україна недоотримує від експорту близько $3 млрд.

МВФ вимагає, щоб український бюджет був збалансований. Проте на урізання видатків влади навряд чи підуть перед виборами.

Інших істотних факторів, які могли б вплинути на курс гривні, послабити її, — поки немає. Восени зазвичай ми спостерігаємо сезонну девальвацію, але до цього часу все має бути стабільно.

Якщо ж Україна не отримає черговий транш МВФ, то основний ризик полягає в тому, що державі будуть обходитися дорожче позики на зовнішньому ринку. Прибутковість за державними облігаціями зростає з початку року. Тобто позичання грошей для нас обходиться все дорожче і дорожче.

І недоотримання допомоги від МВФ буде сигналізувати світовій спільноті, що в Україні не все гаразд з економікою: все та ж корупція, гальмуються реформи, а значить, ризики більше, і за них потрібно платити більше.

В цьому і наступному роках сумарні виплати України по зовнішньому суверенному боргу складуть $10 млрд. В наступні роки вони будуть ще більше, тому країні так важливо позичати гроші під максимально низькі відсотки.

Підсумовуючи, констатуємо, що до кінця літа серйозних причин для девальвації гривні немає, і тимчасову нестабільність курсу може внести тільки неотримання траншу. Але це питання радше не одного і не двох тижнів.

Panorama May Full 2018 007

Ринок нафти. Після того, як у травні президент США Дональд Трамп заявив про вихід із ядерної угоди з Іраном, ціни на нафту злетіли. Плюс з-за політичної кризи дуже сильно впали обсяги видобутку нафти у Венесуелі.

Panorama May Full 2018 010

Але потім на передній план вийшли США та Росія, які сильно збільшили обсяги видобутку. Наприклад, Росія вже третій місяць поспіль перевищує квоту видобутку, узгоджену раніше разом з країнами ОПЕК.

У свою чергу США виходять на рекордний рівень нафтовидобутку, наздоганяючи РФ. Збільшує виробництво чорного золота і Саудівська Аравія. Ці країни намагаються компенсувати відхід з ринку Венесуели і Ірану, чинячи тиск на ціни.

Panorama May Full 2018 011

Зараз всі очікують засідання країн ОПЕК і Росії, яка відбудеться 22 червня. На ньому швидше за все буде прийнято рішення про збільшення обсягів нафтовидобутку, щоб стримувати зростання цін. Відповідно інвестори виходять з довгих позицій, і ми спостерігаємо зниження цін на нафту.

Blazhko 300x300Вікторія Блажко, консультант Agritel

За матеріалами “Панорами аграрних ринків” компанії Agritel