2019 12 06 Agroprice 900h100 208972 Mzy0gh5m
Мова

Зворотна реакція: українські агрохімічні гіганти все більше відстають від світових лідерів галузі за технологіями

Na Vyrobnytstvi Tsehu A 5 696x464

Останнім часом у спілкуванні з тим або іншим виробником малотоннажної агрохімії я часто чув, що ось, мовляв, ця галузь — надія України. Сама хімія останнім часом ще якось виживає, але про розвиток мова навіть не йде.

Для підкріплення своїх слів мої співрозмовники наводили аргументи: “чудодійні” формули з усією таблицею Менделєєва, партнерство із світовими організаціями, присутність на всіх світових ринках та інше. Чесно кажучи, я завжди ставився до таких розмов прохолодно.

Дійсно, вітчизняні підприємства-гіганти і транснаціональні групи мають потужні капітали і обороти. Їх продажі в Україні обчислюються сотнями мільйонів гривень, там працюють тисячі людей, вони гордо іменуються містоутворюючими підприємствами. Від їх діяльності дійсно може залежати благополуччя цілого міста.

У структурі або на території підприємств є аналітичні лабораторії, пожежні служби, споруди для очищення міської води і все, що завгодно. Вони володіють класними пансіонатами і баскетбольними клубами.

Однак хімія — одна з найбільш високотехнологічних галузей. Ми живемо в час швидкого розвитку технологій. Розрив між лідерами і тими, хто пригальмував, швидко збільшується, і наздогнати форвардів майже нереально.

Тому, наприклад, транснаціональні групи в постійному науковому пошуку. Розвивають R&D напрямки, купують інновації разом з їх розробниками. Тому що випередження — це спосіб виживання.

Такий бенчмаркінг повинні проводити і колоси українського ринку, але, як бачимо, досі цього не зробили. Тому й виробництво з року в рік падає. Причини відсутності розвитку та інновацій насправді частково внутрішні, але є і об’єктивні.

В Україні немає своєї сировини — фосфатів і апатитів, калію і природного газу, майже немає нафти. Старі підприємства-гіганти, щоб залишатися на плаву, вимагають капітальних вкладень на підтримку та модернізацію.

Але, як бачимо, за лідерами вони не встигають, грошей не вистачає все більше. І тут вже не до науки. Глобальні гіганти теж не поспішають засновувати щось серйозне на українському ринку. Нестабільний бізнес-клімат, незахищеність, корупція, і, нарешті, війна відлякують інвесторів.

Amyak 300x254Михайло Саницький, провідний експерт ринку міндобрив інформаційного агенства «Інфоіндустрія»

Витяги з ефіру AgroFM

загрузка...