3-2-1-696x517

Останнім часом ринок сої в Чикаго перебуває під тиском і навіть опублікований 12 червня щомісячний звіт Міністерства сільського господарства США (USDA) навряд чи може суттєво змінити ситуацію.

Червневий звіт USDA за своїм характером є нейтральним для ринку даної олійної. Цілком очікуваною була знижена оцінка аргентинського врожаю до 37 млн т, що однак було компенсовано підвищенням виробництва сої в Бразилії на 2 млн т до 119 млн тонн.

Кінцеві запаси США в поточній кампанії були переглянуті в бік незначного зниження на тлі підвищення оцінки переробки. Тим не менш, вони лишаються на комфортному рівні в порівнянні з попередніми роками, що не надає підтримки цінам.

Серед факторів, які змушують фонди ліквідувати свої довгі позиції по сої, можна виділити гарний стан посівів олійної в США на тлі сприятливих погодних умов в зоні вирощування. По-друге, це зберігання невизначеності на тлі подальших торговельних стосунків між США та Китаєм. Після деякого прогресу переговори між двома країнами знову зайшли в глухий кут, в результаті чого Китай вчергове призупинив закупівлю американської сої. Натомість китайські компанії продовжують активно закуповувати олійну у Бразилії. В результаті ми спостерігаємо домінування ведмежого тренду у всьому соєвому комплексі на біржі Чикаго.

Ціни на ріпак на біржі Euronext також знаходяться під тиском через зміцнення євро по відношенню до долара і знижувального руху цін на ринках сої та рослинних олій.

Фактором підтримки наразі виступає перегляд прогнозів урожаю олійної в ЄС, особливо в Німеччині, в бік зниження. Однак враховуючи перехідні запаси та прогнози зниження споживання, баланс наступної кампанії поки що не виглядає напруженим.

В Україні комплекс олійних теж демонструє зниження. Ціни на соняшник продовжують падати на тлі аналогічної тенденції на ринку соняшникової олії. Остання реєструє цінові мінімуми в порту Роттердам, що відображається на експортних цінах в українських портах, які опустились до 725 доларів за тонну.

Загальну негативну динаміку всьому комплексу рослинних олій продовжує надавати пальмова олія. Так, темпи експорту з Малайзії демонструють суттєве зниження на тлі впровадження 5%-го експортного мита та зниження попиту на період рамадану. Це сприяє зростанню запасів олії в країні попри сезонне зниження виробництва.

Попит імпортерів на українську соняшникову олію також є невисоким, що призводить до накопичення великих обсягів продукції в українських портах.

Окрім цього, попит на соняшник з боку переробників починає поступово знижуватись, що обумовлено сезонним закриттям заводів на профілактичні роботи.

Зниження попиту переробників спостерігається також і на ринку сої, що на тлі ведмежої тенденції в Чикаго та на ринку соєвої олії та шроту тисне на ціни, викликаючи їх зниження.

Ціни на ріпак нового врожаю показують негативну динаміку, інтегруючи ситуацію на європейському ринку, а також наближення збиральної кампанії. Ці два фактори й надалі будуть визначати напрямок руху українського ринку в середньостроковій перспективі.

Blazhko 1 300x300Вікторія Блажко, консультант Agritel

За матеріалами ефіру AgroFM