Picture Chto Takoe Strip Till 728 S1 696x391
Фото: Aggeek

Аграрії та орендодавці менше реєструють договори оренди землі сільськогосподарського призначення. Така тенденція простежується після законодавчого встановлення мінімального строку оренди в 7 років. Про це повідомив Тарас Висоцький, генеральний директор Асоціації «Український клуб аграрного бізнесу» в своєму блозі на «Економічній правді».

За його словами, за даними Мінюсту кількість реєстрацій «сповзла» з 150-200 тис. за квартал до 35-40 тис. реєстрацій на квартал відразу після запровадження норми. Коротку оренду частково поглинув емфітевзис та «з’їла тінь».

«Це відбувається через мораторій. Вітчизняне сільське господарство кожного року втрачає приблизно 10 млрд грн через нелегальні схеми обробітку земель, мільярди гривень інвестицій – через заборону відчужувати землю», – зазначив він.

Експерт переконує, що власники не хочуть зв’язувати собі руки довготривалими договорами через невизначену ситуацією з мораторієм. Українці перестраховуються, адже ринок землі може запрацювати будь-якої миті, а разом із ним очікується й підвищення вартості наділів та їх оренди. А в договорах про це – ні слова.

Також він зазначає, що через мораторій сільгоспвиробники садять лише вигідні культури, гальмуючи, наприклад, розвиток садівництва і виноградарства. Крім того, не ризикують вкладати кошти в довгострокові проекти, бо земля не їхня, а лише орендована.

«Майже 80% скарг про рейдерські напади стосуються подвійної реєстрації договорів оренди. Вистачає оборудок з підробленими підписами, реєстрації за неіснуючими рішеннями суду, коли реєстратори не зверталися до Держгеокадастру для перевірки факту чи проводилася реєстрація договору на землю до 2013 року. Усі ці схеми й не тільки – результат заборони на обіг сільськогосподарських земель», – зазначив він.

Фахівець додав, що замала орендна плата також значною мірою зумовлена забороною на відчуження. У результаті середня вартість оренди 1 гектару землі в Україні у 5 разів нижче, ніж в сусідніх Польщі чи Болгарії.

Нагадаємо, Європейський суд зобов’язав Україну скасувати мораторій. Але не терміново.