Вибір ділянки для посадки органічної суниці польової приблизно такий же як і у випадку малини. Нахил не повинен бути таким, як на слайді, інакше вся вода потече вниз. В одному місці буде пересушено – в іншому перезволожено.

1-3

Ми наводимо досвід Кременецького монастиря: вони справляються з похилою ділянкою своїми методами.

Підготовка грунту. Для суниці необхідний якісний органічний компост, інакше вона хворітиме.

Суниця садова дуже добре реагує на сидерати. Потрібно створити хорошу сидератну масу і зробити гряду.

4-1

Крапельне зрошення. Обов’язкова фільтраційна станція і аналіз води. Цим повинен спеціаліст, який відразу вкаже, які проблеми є у воді.

Якщо для малини це в крайньому випадку можливо, то для полуниці категорично не рекомендую брати воду з відкритих джерел. Вона дуже чутлива до хвороб.

3-2

Підготовка до посадки. Обов’язково використовувати перегній, але його потрібно правильно підготувати для суниці – вона росте в обмеженому середовищі, не надто розвиваючи кореневу систему. Тому принцип взяття добрив з міжрядь тут не працюватиме: все, що їй потрібно, вона візьме з середини рядів.

Але загальні принципи ті ж: полив, ґрунтові препарати, засипання соломою. Грунт повинен бути не глинистим і добре дренованим – щоб вода в ньому не застоювалася.

Якщо вода застоюється, є різні способи її відведення: можна робити колодязі, траншеї і т. д.

Полив необхідно постійно контролювати – у агронома має бути журнал поливу, де все повинно фіксуватися.

5-1

Система захисту. Вона принципово не відрізняється від тих, що застосовуються на малині. Хіба що виділю препарат Coniothyrium, який не виробляють в Україні. Він призначений проти білої і сірої гнилі. Використовують цей препарат і на грунт, і на листя.

Можна використовувати бордоську рідину, але для полуниці я її не особливо рекомендую – можливі опіки і плюс вона має обмеження за стандартом.

2-3

Формування врожаю. У полуниці немає можливості розвивати кореневу систему – приблизно 40% системи відмирає. Підживлювати полуницю потрібно починати, коли вона формує розетки, тобто розганяти урожай. Щоб вона була великою.

Як тільки дасть урожай, суниця починає працювати над майбутнім

Це бажано робити на «краплі», при поливі давати 3-4 компонента – стимулюючі, поживні та захисні. Не варто робити це окремо. В органічному виробництві за одну операцію потрібно отримати максимальну ефективність, тому що один прохід обприскувача коштує чимало.

Формування майбутніх врожаїв. Як тільки дасть свій поточний урожай, суниця починає працювати над майбутнім. Тому гроші в це треба вкладати відразу після збору врожаю.

Рослина має себе комфортно почувати, і якщо ви, кинувши все, побігли продавати зібрану полуницю, вважайте, що наступний рік ви втратили.

6-2

Скільки років використовувати суницю садову. Це складне питання. Я б рекомендував не більше трьох. Є методи, які оновлюють кореневу систему ще на два роки. Вони досить складні, і я б не радив їх застосовувати.

чим швидше розганяти врожайність рослини, тим швидше вона втратить свою силу

Що стосується обмеженого терміну, протягом якого може бути висока врожайність у суниці. Для порівняння: жінка потенційно може народити до 20 дітей. Якщо вона буде народжувати щороку, то характеристики кожної дитини, вибачте за таку метафору, будуть погіршуватися, тому що жінка поступово буде віддавати свою енергію дітям.

Так само й рослина поступово виснажується, у неї є свій потенціал. І тому ми різними способами повинні розганяти її врожайність – не більше, ніж їй відведено природою.

Але чим швидше ми її будемо розганяти, тим швидше вона втратить свою силу. Тому в органіці використовується м’який підхід, щоб врожайність не скакала, а була більш-менш рівномірною.

Bykov 4Микола Биков, консультант з органічного виробництва, консультант з агрономії (свідоцтво №26 / 2017/2)