При плануванні вирощування органічної малини (та для суниці польовій теж) по-перше важливий вибір ділянки. Є два варіанти.

  1. Ви вже купили землю. У цьому випадку потрібно шукати модель, як її використовувати. Наприклад, один підприємець під Львовом купив схил 10 %. В цьому випадку ми пропонуємо, наприклад, китайську методику терасування. Або людині сказали, що цей грунт відмінний, тому що там багато глини, і він посадив малину в карбонат. І малина у нього зросла лише 30 см за два роки.

Vybor Uchastka

В такому випадку ділянку потрібно продавати, але навряд чи її хтось купить. І тоді нам довелося шукати для нього дорожчі розумні рішення. Дешевше було б витратити час і гроші, але знайти з допомогою консультанта якісну ділянку, з якою не було б проблем.

Якщо ви хочете керувати самі або залучити до цього, наприклад, свою дружину, готуйтеся до того, що вам доведеться жити з нею на полі

  1. Якщо ви купили землю, і вона вам підходить, перше, що потрібно зробити, — створити юридичну особу, на яку зареєстровати ділянку. Бо наступний крок — оформлення органік сертифікатів, яке без юрособи неможливо.

До того ж, якщо ви почнете працювати на неоформленої землі, проведете там комунікації, мережі, а її можуть за цей час десять раз перездати в оренду. Махінацій із землею сьогодні дуже багато.

  1. Підбір розумної команди. Це половина успіху. Якщо ви самі не збираєтесь виконувати роль керуючого, то краще найміть його. Необов’язково, щоб цей чоловік був з агрономічною освітою, він повинен бути господарем, прагматиком. Це може бути як колишній фермер або досвідчений менеджер.

Yurlytso Komanda

Якщо ви хочете управляти самі і залучити до цього, наприклад, свою дружину, готуйтеся до того, що вам доведеться жити з нею на полі.

Підбір фахівців. Як в Україні, так і в світі, немає великої кількості розумних агрономів-органіків — ця проблема глобальна. Але добре, якщо ви підберете людину, у якої є хоча б базова агрономічна освіта та такий самий досвід.

Якщо у вас з ними не складуться стосунки, вони можуть нашкодити вашим посівам, розпустити про вас погані чутки

  1. Налагодження відносин з населенням. Це ті, хто до вас прийде працювати. Не потрібно їм влаштовувати дискотеки — потрібно просто з ними нормально співпрацювати. Трактористи, підсобні робочі — це люди від землі. Якщо у вас з ними не складуться стосунки, вони можуть навіть зашкодити вашим посівам, розпустити про вас погані чутки.
  2. Підготовка грунту. Про це я казав в минулому матеріалі, але трохи додам.

Агрохімічний аналіз обов’язковий. Для оцінки ви мжете зробити простий аналіз — в 2-3 точках. Але краще для ягідника скористатися хоча б радянським досвідом, коли робили розрізи в 5-6 точках й досліджували ретельно.

Podgotovka Grunta 1

У нас був випадок: грунт показав рівномірність, і малина начебто зростає, але через півроку бачимо відставання на гектарі. І коли ми отримали аерофотозйомку, то виявили на ділянці смугу карбонатів. Добре, що ми помітили це в перший рік.

Крапельне зрошення має бути готове мінімум за місяць до посадки, в іншому випадку краще нічого не садіть

Земля буває змішаною — глина, суглинки, пісок, чорноземи — а потрібно підібрати одну технологію, тому що не може бути поливу або внесення добрив різного на різні шматки. Це ж не город.

Внесення компосту обов’язково. Потрібно засвоїти: якщо ви недовнесли органіку — ви недоотримали урожай. Її потрібно шукати, в Україні її мало, тому що, наприклад, скотарство сьогодні тут не надто розвинене.

Можна робити компостування прямо на фермі, тоді на 70 % фермер себе забезпечить органікою. Цей принцип випробуваний століттями. Компост можна і купувати, але його вартість 4-5 тис грн/т. Можна знайти ферму і догвориться з нею, але там буде інша математика.

  1. Крапельне зрошення. Воно повинно бути з підведеною водою мінімум за місяць до посадки, в іншому випадку краще нічого не садіть. Почекайте ще рік — і вирішіть проблеми зі свердловиною, электрикою і т. д.

Тому що, коли приходять саджанці, і в середині літа ви садите їх в пісок температурою до 40 градусів, ви втратите одразу 12 грн на одному саджанці. Він просто згорить.

Kapelnoe Oroshenye

Робіть все професійно — не шкодуйте на це коштів. Багато чого залежить, яка у вас є свердловина, чи є у вас поблизу озера чи потрібно робити штучні — є компанії, які їх проектують. Причому перший полив потрібно робити за 10 днів до висаджування саджанців — все з тієї ж причини. Тому що це середина літа, спека.

  1. Вибір сорту. Перевіряйте те, що вам привезли. Не можете це зробити самі, найміть фахівця, який прийняв би ваші саджанці у постачальника. У західних фермерів це поширена практика: до них завжди приїжджають консультанти на ті речі, з приводу яких вони відчувають сумніви.

Podgotovka K Posadke

Кваліфіковані консультанти вам знадобляться і на наступному етапі — внесення ґрунтових препаратів.

BykovМикола Биков, консультант з органічного виробництва, консультант з агрономії (свідоцтво №26 / 2017/2)