D33f1229d43d4056a13056db443305ce 696x391

Ринок сої продовжує фокусуватися на американо-китайських торгових відносинах. Минулого тижня учасники ринку нарешті зітхнули з полегшенням, коли Сполучені Штати і Китай заявили, що залишають торговельні суперечки позаду і концентруються на досягненні конструктивних домовленостей.

Китайський уряд навіть дав зелене світло закупівлям американської сої державними компаніями. Після чого міністерство сільського господарства США звітувало про продаж двох партій цієї олійної культури нового врожаю в Піднебесну.

Котирування на чиказькій біржі не забарилися відреагувати на цей факт, почавши рости в кінці минулого тижня.

Ще одним фактором підтримки ринку став страйк водіїв вантажівок в Бразилії, який паралізував роботу практично всієї автотранспортної системи країни на цілий тиждень.

Це викликало проблеми з доставкою сої до зовнішніх портів і призвело до зриву експортних відвантажень з країни.

Головною причиною масового блокування водіями автотранспортних шляхів стали високі ціни на пальне. У минулі вихідні бразильський уряд змушений був піти на поступки і погодився субсидувати частину вартості палива впродовж наступних 60 днів.

Проте в результаті інциденту бразильська соя втратила свою конкурентоспроможність на світовому ринку і зрівнялася з вартістю американської.

Український ринок сої, нарешті, отримав чітку відповідь щодо скасування повернення ПДВ при експорті цієї культури. Минулого тижня Верховна Рада відтермінувала введення цього механізму в дію до кінця 2021 року.

Однак до цього часу на повернення ПДВ при експорті соєвих бобів і ріпаку можуть претендувати тільки сільгоспвиробники.

У цілому таке рішення — позитивне для ринку, хоча на початку сезону може призвести до деякого просідання цін. Сьогодні ж внутрішній ринок характеризується напруженою пропозицією на тлі все ще високих темпів переробки. Це стимулює конкуренцію за сировину і дає підтримку цінам.

Світовий ринок сої все ще продовжує уважно стежити за переговорами між США і Китаєм, які, схоже, знову поступово заходять в глухий кут.

Наприклад, у середині червня Білий дім все ж збирається опублікувати список китайських товарів на суму $ 50 млрд, до яких буде застосовано 25%-ве імпортне мито. Ця заява, озвучена на початку тижня, викликала обурення з боку Китаю і негайно призвела до корекції цін на Чикаго.

Такими чином, подальша динаміка ринку буде визначатися розвитком цієї ситуації.

До того ж, слідом за бразильськими водіями про свою готовність почати масові протести оголосили аргентинські шофери. Вони вимагають підвищення зарплати. Тому ринок буде залишатися волатильним.

Європейський ринок ріпаку отримав хорошу підтримку з боку ослаблення євро і перспектив зниження врожайності цього сезону в основних країнах-виробниках в ЄС порівняно з минулим сезоном.

Однак фундаментальна картина ринку залишається «ведмежою» на тлі скорочення обсягів переробки і високої конкуренції з боку імпортного біодизеля.

Крім того, ринки нафти і рослинних олій останнім часом демонструють динаміку, що знижується. Хоча попит на ріпакову олію на внутрішньому ринку ЄС дещо зріс.

Український ринок ріпаку поступово готується до нового сезону. В очікуванні більшого, ніж у минулому, врожаю ціни на цю культуру знаходяться під тиском, що перешкоджає їхньому оновленню.

Вітчизняний ринок соняшнику також під тиском: останній тиждень ціни почали знижуватися, реагуючи на низьку рентабельність виробництва соняшникової олії, а також падіння цін на нього під тиском ринку пальмової олії.

З урахуванням більш низьких темпів переробки у поточному сезоні запаси соняшнику на початок травня перевищували 2,5 млн т.

З огляду на наближення сезону закриття переробних підприємств на профілактику та перспективи хорошого урожаю соняшнику в цьому сезоні, можна прогнозувати: ціни будуть слідувати понижувального тренду.

Blazhko 1 300x300Вікторія Блажко, консультант Agritel

За матеріалами ефіру AgroFM