Антитютюнові активісти та окремі парламентарії з новою силою приступили до лобіювання законопроекту № 4030а. Мета цієї ініціативи — запобігти курінню серед дітей, заборонивши видиме розміщення сигарет у місцях їх продажу.

Однак цієї проблеми законопроект не вирішить. Замість цього він призведе до зростання нелегальної торгівлі і створить проблеми для рітейлу, вважає Гінтаутас Диргела, директор відділу корпоративних питань і комунікацій JTI Україна.

Фахівець звертає увагу, що сигаретна пачка не впливає на поширення куріння. Згідно з результатами соцопитування Eurobarometer 385, який проводився у 27 країнах ЄС, вплив оточення – найпоширеніша причина, через яку люди починають палити.

Приблизно 79% курців пристрастилися до цього, тому що курять їх друзі. На другому місці серед причин – куріння батьків (21%). 19% європейців почали палити тому, що їм подобався запах чи смак тютюну. І тільки 3% курців привабила пачка сигарет.

У той же час, заборона на викладку призведе до зростання тіньового ринку. Таке вже спостерігалося в Австралії, Росії, Норвегії, Хорватії, зазначає Диргела в своєму блозі на «НВ Бізнес».

Наприклад, після введення такої заборони в Росії закрилися 10% торгових точок. У Канаді закривалося 35 магазинів щотижня.

За підрахунками Національної організації роздрібної торгівлі, Україні після прийняття законопроекту загрожує закриття 10% або 7 тис. торгових точок, де працює до 20 тис. осіб. Це означає, що бюджет недоотримає близько 4 млн грн, а місцеві громади — ще близько мільйона гривень. Але проблема куріння так і залишиться.

Тим більше, що в Україні вже заборонено продаж сигарет неповнолітнім. За порушення цієї норми підприємцям загрожує 6800 грн штрафу та анулювання ліцензії, додав Диргела.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...