70-696x522

Продовження. Початок тут

У цій частині майстер-класу мова піде про поліпшення грунту і захист рослин при створенні ягідної ферми.

Поліпшення ґрунту. Я рекомендую наступні моделі:

  1. Сидерати і компост
  2. Природні мінерали (гіпс, попіл, фосфоритне борошно тощо)

6

Компост і попіл я раджу вносити щорічно. Тому що це єдині елементи, які можна виготовити самостійно або знайти.

Поліпшення грунту краще робити при закладанні насаджень. Якщо ж ви поспішили і у вас низький бал ґрунту, то підняти його шансів з кожним роком буде усе менше.

Агрономи повинні вам чітко розробити врожайність на стільки років, скільки вам потрібно. Якщо ви говорите: «Я хочу, щоб лохина у мене росла 5 років», то у вас при закладці повинна бути готова торфосуміш на 5 років. Ви можете і підсипати її більше, але питання в тому, який відсоток віддачі ви отримаєте.

Краще рік витратити на підготовку ґрунту, ніж потім зіткнутися з тим, що протягом 5-7 років ви вже не можете підняти врожайність.

Важливо засвоїти: якщо у вас грунт поганий, то витрати на збільшення врожайності збільшаться. Спочатку хороша земля і коштувати буде дорожче — в більшості випадків вам доведеться її шукати. Сьогодні більшість хороших земель вже розібрані.

міжнародні хімічні компанії знижують прибутковість, а ті, що займаються біологічним захистом, — ростуть, причому вдвічі швидше

Захист від хвороб і шкідників. Зараз є тенденція: міжнародні хімічні компанії знижують прибутковість, а компанії, які займаються біологічної захистом, — ростуть, причому вдвічі швидше.

Весь світ переходить на біологічний метод, тому що все менше людей хочуть вживати разом з продуктами синтетичні добрива, які Китай штампує на весь світ, отруюючи себе і руйнуючи наше здоров’я.

Друга тенденція: з’являються стандарти, які обмежують застосування пестицидів. Наприклад, у британському ягідництві. Ринок формується так, що органіки впливають на неоргаників, і взагалі споживачі починають розбиратися, що відбувається.

7

Тому я рекомендую кілька підходів.

  1. Біологічні препарати, які можна вносити через полив при закладанні насаджень.
  2. Використання біопрепаратів на листя.
  3. Використання мідних і сірчаних препаратів, дозволених євростандартами.

Використання інших методів може призвести до десертификации продукції і навіть землі.

8

Я рекомендую використовувати також гумати. Це ситмулятори, які можуть працювати в деяких випадках на добрих, підготовлених грунтах. Не можна стимулювати рослини, які в стресі. Наприклад, уявіть собі, що ви голодні і починаєте різко наїдатися — можна зірвати шлунок.

До того ж, краще за все вибирати препарати не за назвою, а за діючою речовиною.

Мікроелементи. Малина і суниця польва у нас часто відчувають стрес через збій кліматичного режиму. Наслідок стресу — хвороби. Щоб запобігти цього, я раджу використовувати хелати — комплекси мікроелементів, тому що власникам ферм часом дуже складно зробити діагностику. Хелати слід застосовувати на листя — це дозволено європейськими стандартами.

9-1

У деяких випадках застосовувати їх можна заздалегідь — поки не почнуться зміни з погодою — і як наслідок стрес рослин.

В наступній частині майстер-класу піде мова про подальші засади органічного виробництва і зокрема про вирощування малини.

Bykov 1Микола Биков, консультант з органічного виробництва, дорадник з агрономії (свідоцтво №26/2017/2)