Patent 696x418
Фото: immigrant.today

У період з 2007 року в Україні зареєстровано 3240 патентів і заявок на патенти у аграрній сфері. Про це йдеться у звіті, складеному на основі даних понад 200 тис. українських та міжнародних джерел, у тому числі Web of Science та Derwent Innovation, та презентованому 29 травня в інноваційному парку UNIT.City.

Згідно зі звітом, щорічно в Україні реєструється близько 11-12 тис. патентів, близько 300 з них – у аграрній сфері. Близько 60% аграрних патентів реєструють іноземні резиденти, найактивнішими серед яких за останнє десятиріччя стали США (689 аграрних патентів), ЄС (331), Німеччина (297), Великобританія (120) та Японія (107).

Особливістю, що відрізняє Україну від інших країн у цьому плані, є те, що близько 82% патентів, що реєструються – на корисні моделі. Справа у тому, що реєструвати корисні моделі простіше, дешевше та швидше, ніж винахід, проте й термін захисту корисної моделі авторським правом складає 10 років, а не 20 як у раз з винаходом.

У звіті також проводиться порівняння активності науковців, тем досліджень та винаходів, зареєстрованих в Україні та Нідерландах.

«Україна має великий потенціал у сільському господарстві, але до сих пір зростання сектору в основному було обумовлене природними ресурсами та імпортними технологіями. Як показує приклад Нідерландів, інновації можуть істотно підвищити продуктивність і рентабельність сільськогосподарського сектора», – йдеться у звіті.

Наприклад, розробки Нідерландів у садівництві та тваринництві за останні десять років призвели до того, що їх науковці отримали багато патентів у ряді зарубіжних країн, тоді як більшість патентів, зареєстрованих в Україні, обумовлені науковою діяльністю закордонних компаній в нашій державі.

Крім того, у Нідерландах 98% патентів реєструють комерційні компанії, виробники сільгосппродукції, які інвестують у власні дослідження. Лише 2% патентів – за науковими інститутами. В Україні ж 59% патентів належать університетам та науковим інститутам.

«Більшість українських сільськогосподарських виробників до останнього часу імпортувала нові технології, проте зараз ситуація почала змінюватися. Зараз великі гравці починають інвестувати в стартапи та інфраструктурні проекти, прагнуть розвивати інновації для свого бізнесу і володіти ними», – сказано у тексті звіту.

Отож, на сьогоднішній день рейтинг власників патентів на винаходи в Україні очолюють Qualcomm (644 патенти), Національний університет харчових технологій (405), Національний аграрний університет (313), Національний університет біоресурсів та природокористування (266) та Національний гірничий університет (211).

Найбільшою кількістю патентів в Україні володіють наступні іноземні компанії: Qualcomm (644 патенти), Astrazeneca (182), Bayer (169), BASF (162) та Syngenta (155).

«Глобальні тенденції показують, що сільське господарство має бути більш ефективним, щоб приносити великі врожаї на тих же землях. Вертикальне сільське господарство, точне сільське господарство, сільськогосподарські роботи і безпілотні літальні апарати, автоматизація та Інтернет речей у сільському господарстві стають все більш поширеними. Будучи сільськогосподарською країною, Україна також стає активним учасником інновацій в сільському господарстві. І поки найбільшими патентовласниками у сільському господарстві країни все ще є університети, поруч з ними з’являється все більше агротехнічних стартапів. З їх розвитком в Україні можна очікувати, що в найближчому майбутньому експорт патентів в області агротехніки перевищить імпорт», – підсумовується у звіті.