Європейський суд з прав людини зобов’язав Україну відмінити мораторій на продаж сільгоспугідь. Про це з посиланням на рішення суду у справі «Зеленчук та Цицюра проти України» повідомляє «Європейська правда».

Зазначена справа стосується скарги 2-х українців з приводу заборони на продаж сільгоспугідь. Вони поскаржилися, що мораторій порушує їх права як власників земельних ділянок.

В суді дійшли висновку, що це дійсно так. Свого часу Україна провела розпаювання сільгоспугідь серед колишніх працівників колгоспів. Останні стали власниками землі, але отримали заборону на продаж — нібито тимчасову.

Тоді уряд наголошував, що це перешкодить концентрації земель в декількох руках, зупинить збіднення селян. А сама земля оброблятиметься, не пустуватиме.   

Проте суд встановив, що держава «не забезпечила справедливого балансу між  інтересами громади та майновими правами заявників».

«Окрім того, незрозуміло, чому менш жорсткі обмежувальні заходи були б не такими ефективними для досягнення аналогічних цілей», — йдеться у рішенні.

Суд постановив, що український уряд має прийняти законодавчі заходи для досягнення справедливості щодо власників сільгоспземель. Та це не означає, що Україна повинна негайно запровадити необмежений ринок землі.

Жодної грошової компенсації заявникам не присудили. Вона буде можливою, лише коли «держава проявить необґрунтовану затримку у прийнятті необхідних заходів».

Нагадаємо, востаннє земельний мораторій був подовжений в Україні в грудні минулого року — до 2019-го. Як тимчасовий захід його ввели ще в 2001 році, а почав діяти в 2002-му. 

За розрахунками фахівців Світового банку, у разі скасування мораторію в Україні можна чекати зростання економіки – щорічно на $0,7-1,5 млрд, а це еквівалентно додатковому зростанню ВВП на 0,6-1,6%.