Grechikha Pole 770x439 C 696x397

Україна має потенціал до виробництва гречки на рівні 500 тис. тонн, при цьому відводячи під її посіви 250-300 тис. га. Такої думки Сергій Громовий, виконавчий директор «Міжнародної асоціації гречки», передає «АгроІнсайдер».

За підрахунками Громового, українські сільгоспвиробники таким чином зможуть забезпечити не лише рекомендоване споживання гречки на рівні 300 тис. тонн (близько 7 кг на людину), але й експортний потенціал на рівні не менше 200 тис. тонн на рік.

За його словами, виробництво такої кількості гречки цілком під силу нашим аграріям, враховуючи, що у 2000 році посіви цієї культури мали площу 574 тис. га. І цілком справедливо, що при скороченні посівних площ майже вдвічі і при виробництві гречки на рівні 150-200 тис. тонн на рік, вона стала дефіцитним товаром.

Як стверджує Громовий, причиною цьому послужило скорочення рентабельності через неконтрольовану до останнього часу внутрішню кон’юнктуру.

«Загальні витрати на вирощування гречки для виробника в середньому становлять 8–10 тис. грн на гектар. З них близько 5 тис. грн — орендна плата за землю, 3 тис. грн — вартість насіння і 2 тис. грн — вартість технологічних елементів (посів, збирання, зберігання, добрива і т.д.). Урожайність у 2017 році становила 1,1 т/га. Ціна за рік впала втричі. Якщо рік тому вона була 15 тис. грн/т зерна, то зараз 5 тис. грн/т», – говорить він.

Ще одна велика проблема – імпорт зерна та крупи гречки, зокрема, з Росії. Згідно з даними Держслужби статистики України, минулого року імпорт зерна гречки в Україну сягнув 15,9 тис. тонн, з них 12,7 тис. тонн — з Росії. Крім того, імпортовано 19,7 тис. тонн крупи гречки, з яких 17,3 тис. тонн ніби-то з Казахстану, хоча фактично це також російський товар, що шляхом реекспорту обходить постанову Кабміну №1147 від 2015 року про заборону ввезення крупи гречки з Російської Федерації (зерно дозволене до ввезення).

За словами Громового, цей імпорт небезпечний не лише тим, що обмежує інтереси внутрішніх виробників, він має низьку якість і не відповідає державним стандартам.

Громовий вважає, що виробникам гречки в Україні потрібна особлива державна підтримка. Зокрема, «Міжнародна асоціація гречки» пропонує внести зміни до Закон України «Про Державний бюджет України на 2018 рік». Вона пропонує передбачити кошти на дотації сільгоспвиробникам, що займаються виробництвом гречки, з розрахунку не менше 5000 грн/га посіву, якщо той використовує вітчизняне насіння високих генерацій, а також передбачити відшкодування сортнадбавки на придбане насіння.

Для підтримки виробників гречки, асоціація також пропонує доповнити перелік заборонених для ввезення на митну територію України товарів, що походять в РФ. Зокрема, додати до них зерно та насіння гречки, крупу гречану лущену та крупу гречану січку.

Крім того, почати проведення антидемпінгового розслідування проти РФ і Казахстану про постачання зерна і крупи гречки. А також залучити до виробництва гречки державні підприємства Національної академії аграрних наук та Мінагропроду на площі не менше 5% сівозміни та передбачити закупівлю гречки врожаю 2017–2018 рр. в Аграрний фонд.

Нагадаємо, у 2018 році під гречку планується відвести площі на рівні 150,9 тис. га. Це на 4% більше, ніж минулого року (145 тис. га). Станом на 15 травня 2018 року посіяно 52,3 тис. га, тобто 35% до прогнозу.