Виробники овочів уже давно не отримують 700-800% рентабельності, як це було раніше. Тоді фермера захищало мито на імпорт овочів в Україну. Разом з ПДВ та витратами на логістику імпорт був нерентабельним, а вітчизняні фермери мали свободу на своєму ринку.

Теперішня маржа у найсприятливіших умовах раз на три роки становить 250–300%, розповідає в блозі на agrotimes Олександр Марченко, експерт плодоовочевого ринку.

«Це величезні цифри, але вони не дають перечекати кілька поганих років. Високі прибутки у вдалі роки раніше дозволяли фермерам нічого не змінювати, якщо вони навчилися вирощувати. Їм не потрібно було ні експорту, ні кооперації, ні довготермінових контрактів з мережами супермаркетів. Фермер так би й жив», — розповідає Марченко.

Тепер аграріям реально бракує оборотних коштів, адже більшість витрат зросли відповідно до курсу долара, а заробіток зменшився, констатує фахівець. Фермери починають задумуватися: яку культуру вирощувати вигідно, як вдосконалити технологію та зменшити собівартість, як експортувати.

Але для невеликих фермерів панацеєю в питанні експорту все так і лишається кооперація. Так можна сформувати партії, та й самим фермерам здійснювати оптові закупки необхідних ресурсів, додав фахівець.