Зростаючий світовий тренд біоетанолу, лідируючі позиції України в світі по кукурудзі та іншим зерновим, а також по птахівництву дозволять країні змагатися з нафтовими державами. Це легко продемонструвати декількома тезами.

Китаю сьогодні не вистачає 2 млн тонн курятини, а Україна є п’ятим експортером цього м’яса у світі. Однак експортує лише 200 тис. тонн. Тобто Піднебесна та інші перенаселені країни Сходу — надзвичайно перспективний для нас ринок.

Сьогодні 960 млн людей у світі голодують. За даними ФАО, якщо перша 10-ка експортерів продуктів харчування, куди входить і Україна, у найближчі п’ять років не збільшать експорт хоча б вдвічі, то кількість голодуючих серйозно збільшиться.

Україна сьогодні третя за експортом кукурудзи. Велика частина її світового виробництва йде на виробництво біоетанолу, а на другому місці в рейтингу використання кукурудзи — конвертація в м’ясо.

Сьогодні навіть постає питання про етичність переробки продуктів харчування на паливо.

І тим не менш між кукурудзою і нафтою йде пряма кореляція в ціні саме через біоетанол. Тонна кукурудзи сьогодні дорожча тонни нафти, і якщо країна є великим виробником зернових, то її потенціал нітрохи не нижчий, ніж, наприклад, у Саудівській Аравії, багатій нафтою.

Різниця між енергетичними і аграрними державами сьогодні ще й у тому, що нафту на хліб не намажеш. Тому Іран 98 % їжі імпортує, і та ж Саудівська Аравія залежить від поставок ячменю. Їм релігія не дозволяє годувати тварин пшеницею або кукурудзою.

А Україна при цьому стоїть на 5-6 місці серед світових експортерів ячменю як складової для корму тварин.

У якихось країн переваги в алмазах, у якихось — у нафти. Україна — одна з найбільш держав, придатних до вирощування продуктів харчування. Ми і Аргентина — це 72 % чорнозему в світі.

В Україні тільки 5 з 25 областей потребують додаткового зрошення. Тобто бути великою аграрною державою сьогодні стає нітрохи не гірше, ніж великою нафтовою, і багато хто про це сьогодні мріє. Сьогодні ми годуємо 190 країн світу.

1f456e2d1573574c 300x193Олексій Павленко, екс-міністр аграрної політики

Використані тези інтерв’ю з Євгеном Кисельовим на радіо НВ