Південь України може стати виробником пао-пао (або азимiна) — екзотичного фрукту, про який уже знають в Одесі. Таке припущення висловлює видання «Агро-Юг».

Нещодавно найстарішому дереву пао-пао, яке виросло в Одесі у відкритому грунті, виповнилося 60 років. Тож є перспективи і для більш широкого розповсюдження.

Азіміну за зовнішнім виглядом плодів називають «банановим деревом» або пао-пао (від іспанського “papaya”). Однак ні до бананів, ні до папаї воно відношення не має. Смак плодів порівнюють з бананово-ванільним кремом з легкими нотами цитруса.

Azymyna 4 1

Плоди пао-пао мають високу поживну цінність. Дерево невибагливе, стійке до хвороб, шкідників та морозів. Тому має значний потенціал на ринку як свіжих, так перероблених і консервованих продуктів.

Відомо дев’ять видів азіміни. Деякі з них вирощують не стільки для отримання плодів, а як декоративна рослина, так як дерева мають пірамідальну або конічну форму. Різні частини багатьох видів азімін використовуються в традиційній медицині для лікування захворювань. Наприклад, доведено, що люди, які вживають цей фрукт в їжу постійно, набагато рідше хворіє раковими захворюваннями, ніж ті, у раціон яких цей фрукт входить нечасто. Екстракти рослини застосовують для поліпшення стану імунної системи і нервової системи.

Polovynka Pau Pau 1

На інтернет-сайтах 1,4 кг плоди азіміни у свіжому вигляді коштують від $45, а заморожені від $15 за 900 гр. Це дозволяє припустити, що промислове вирощування азіміни може принести вигоду виробникам агропродукції.

Але при всьому при цьому, навіть у Сполучених Штатах, вона все ще не стала комерційною культурою, «над цим працюють». За останні 15-20 років зусиллями ентузіастів з США, Італії, Австралії були прикладені значні зусилля з вивчення та створення колекцій генофонду цієї рослини. В даний час у США існує понад 40 розплідників азіміни. У продаж пропонуються щеплені дерева разом з нещепленими саджанцями вартість яких від $18 до $25 за саджанець.

Derevya Azymyny

В Україні азіміну пропонує ДП ДГ «Новокаховське» Інституту рису Національної академії аграрних наук України. Ціна за один саджанець коливається від 200 до 1500 грн, в залежності від віку дерева.