На обслуговування договорів оренди землі українські компанії щороку витрачають близько 170 млн грн. У масштабах країни це щонайменше $80 млн або приблизно 2 млрд грн щорічно. Про це в своєму блозі на «Економічній правді» пише Денис Нізалов, консультант Світового банку із земельних питань.

За словами експерта, ці витрати були б меншими, якби землі були консолідовані.

«Тобто якби для оренди 100 га було потрібно не 30 договорів оренди, а лише два-три», — пояснює Нізалов і додає, що консолідації заважає мораторій.

Нині ж для консолідації земель виробники вдаються до неформального обміну ділянками, які можуть стати предметом рейдерських захоплень, констатує фахівець.

Нагадаємо, днями Сату Кахконен, директор Світового банку у справах Білорусі, Молдови та України, звернула увагу, що попри легендарну родючість українських земель, країна збирає найменше врожаю з гектара ріллі, ніж будь-яка інша держава Європи з близькими кліматичними умовами.

Як вважають у Світовому банку, першопричиною цього є якраз мораторій на продаж землі. Низька віддача багатющих українських ґрунтів — наслідок того, що фермер працює на орендованій землі, а не на власній.