Новий сезон плодоовочевого ринку набирає оберти: з потеплінням на ньому стало більше свіжих овочів і з’явилися перші ягоди.

Ранні овочі поступово заміщають минулорічний урожай, який представлений переважно борщовим набором. Так званих «старих» овочів на ринку стало менше, але на цінах це майже не позначилося. Деякі позиції навпаки подешевшали.

Найбільшою проблемою для продавців була картопля. За останній тиждень вона подешевшала на 7%. На гуртових ринках можна побачити пропозицію картоплі по 2-2,5 грн/кг. Дорожче 3 грн/кг оптом дуже рідко можна знайти, і, до речі це в півтора рази дешевше, ніж рік тому.

Виробники цибулі з півдня, які до останнього сподівалися на зростання ціни, зараз розпродають залишки зі сховищ, і цибулю можна купити оптом по 2,5-3,5 грн/кг. Це на 30-40% нижче, ніж на початку травня 2017 року.

До речі, сьогодні картопля і цибуля коштують дешевше, ніж в період закладки до сховища. Це говорить про істотні фінансові втрати в першу чергу тих, хто восени 2017 року скуповував цю продукцію для перепродажу навесні.

Ціни на буряк підросли десь на 5-7% — до 8-9 грн/кг, і це в 2,5 рази дорожче, ніж рік тому. Морква також стала дорожче на 10% — її сьогодні пропонують оптом по 9-11 грн. На цьому тижні ціни на моркву знову перевищили торішній рівень: на початку травня 2017-го морква коштувала 8-9 грн/кг.

Стара капуста за тиждень не змінилася: у порівнянні з минулим роком вона майже вдвічі дешевша. Оптом її пропонують за 4,5 грн — максимум 6 грн/кг.

Цікаво, що на ринку «молодого борщу» ціни за останній тиждень змінювалися дуже слабо, хоча пропозиція ранньої продукції продовжує зростати.

Рання капуста навіть подорожчала на 2-3% — до 20-22 грн/кг. І це при тому, що пропозиція виходить від виробників півдня України та Закарпаття. Також ми імпортуємо молоду капусту з Македонії та Узбекистану.

Втім, цього недостатньо, щоб ціни на капусту знизилися принаймні до рівня минулого року. Нагадаю, що в травні 2017 рання капуста коштувала 12-15 грн/кг. Це при тому, що ціни на стару були вищі, а сезон почався із запізненням.

Ціни на ранню імпортну картоплю за тиждень теж не змінилися: сьогодні вона коштує 20-25 грн/кг, а тиждень тому на ринку з’явилася перша українська молода картопля по 35-40 грн/кг.

Перший ранній буряк з’явився минулого тижня на оптових ринках за ціною 45-50 грн/кг.

Взагалі серед свіжих овочів найбільше зниження ціни ми зафіксували по огіркам і кабачкам. Огірки подешевшали на 40% — до 14-15 грн/кг завдяки тому, що їх сьогодні активно збираються в теплицях півдня та Закарпаття.

З тієї ж причини впали ціни і на кабачок. За тиждень на оптових ринках він подешевшав в 3,5 рази і сьогодні коштує 10-15 грн/кг. Істотне зниження ціни відбулося і на редис — він просів до 9-10 грн/кг. А ось ціни на томати не змінилися: зараз вони коштують 30-35 грн/кг.

Серед овочевих «новинок» потрібно згадати часник ранній. Його почали поставляти з теплиць півдня та Закарпаття, а ціна на оптових ринках формується в діапазоні десь 60-65 грн/кг.

На фруктовому ринку з’явилися суниця садова і черешня. Сезон суниці почався з імпорту, але буквально за тиждень його серйозно потіснила місцева ягода. Ще тиждень тому українська садова суниця на оптових ринках коштувала 100-120 грн/кг. Сьогодні вона вдвічі дешевша, і її ціна навіть нижча, ніж торік.

Перша українська черешня з’явилася на ринку в кінці минулого тижня за ціною 90-100 грн/кг. Поставки йшли з господарств Закарпаття.

За іншими фруктам ціни знижувалися. Банан впав на 10% — до 28-30 грн/кг, і, напевно, це вперше з початку сезону, коли ціни на банани опустилися нижче торішнього рівня.

Негативний ціновий тренд зберігався і по яблукам: за тиждень вони подешевшали на 10-15%. До речі, за деякими сортами, наприклад, «Айдаред», ціни нижчі, ніж рік тому. Цитрусові, виноград і груші в ціні не змінилися.

Тетяна Гетьман, керівник інформаційно-аналітичного центру Info-Shuvar

За матеріалами ефіру AgroFM