Нещодавно кілька аграрних асоціацій звернули увагу на непослідовність дій Кабміну України, спрямованих на обмеження імпорту азотної продукції з Росії, зокрема аміаку.

Аграрії схвильовані, адже на їх погляд, такий стан речей стосується національної безпеки України. Мене особисто дещо здивувала позиція цих аграріїв.

Зазвичай сільгоспвиробники незадоволені будь-яким додатковим митом або прямою забороною на постачання міндобрив з РФ.

Логічно сподіватися, що добрива, створені на дешевий газ у Росії, повинні бути дешевшими за українські, створені з того ж російського газу, але придбаного втридорога або через ланцюжок європейських посередників.

Як показала весна 2018 року, карбамід, селітру, КАС, кальциновану селітру все ще здатні виробляти у великих обсягах вітчизняні заводи. До того ж, вони швидко розвивають власну дистрибуцію, мають перевагу перед імпортерами в логістичних можливостях, здатні забезпечувати мінімальну ціну.

Джерела надходження азотних добрив різноманітні: тут і Європа, і Єгипет, і США, і інші країни — Білорусь, Грузія, Туреччина. Словом, обійшлося без Росії. Проте учасники ринку визначають: наскільки ще вистачить закуплених навесні добрив — чи до кінця літа, або до кінця осені.

А ось що стосується аміаку, тут ситуація інша. Це специфічний азотний продукт, який в першу чергу є сировиною для виготовлення добрив. За минулий рік Україна імпортувала 410 тис. тонн аміаку. Майже весь цей обсяг — з Росії.

З нього 340 тис. тонн закупили заводи хімічної промисловості – Рівнеазот, черкаський і сєверодонецький Азоти, Сумихімпром, Дніпровський завод мінеральних добрив. Не виключено, що якийсь обсяг аміаку підприємства могли придбати й у трейдерів.

Заводи купували цю сировину в основному для переробки в NPK і аміачну селітру — найбільш популярні в Україні добрива. Більшу частину обсягу — 70 тис. тонн — використовувалися для прямого внесення. Раніше ця частка була ненабагато більшою.

Українським заводам зараз не вистачає власного аміаку, тому вони практично не продають його ні на експорт, ні на внутрішній ринок. У 2017 році підприємства експортували лише 12 тис. тонн.

Звичайно, виробники аміачної селітри можуть синтезувати аміак або купувати у інших внутрішніх виробників — Дніпроазоту й ОПЗ. Просто вартість газу всередині країни настільки висока, а на зовнішніх ринках аміак настільки дешевий, що покладатися на домашнє виробництво просто недоцільно.

Наприклад, зараз селітра зі вмістом азоту 34% на FOB Чорне море коштує $ 60/т тоді як аміак з вмістом азоту 82% — $ 215-220/т. Очевидно, що логістика аміаку набагато складніша, ніж звичайних добрив.

У трейдерів повинні бути спеціалізовані потужності для зберігання, системи перекачування в портах, аби отримувати аміак кораблями. Але ніхто в це досі не інвестував.

Імпорт аміаку — це вагонний бізнес для оптових поставок кінцевому клієнту. І привезти його таким шляхом можна з Росії, Білорусі та країн ЄС.

Білорусь за весь рік експортувала лише 30 тис. тонн аміаку. Для українського попиту в 410 тис. т це крапля в морі. Більше того, 70 тис. тон Білорусь імпортувала сама — неважко здогадатися, що з Росії.

Країни ЄС з-за меж співтовариства отримали 2,5 млн тонн аміаку, і третину цього обсягу — знову ж таки, з Росії. А експортував Євросоюз лише 150 тис. тонн, і половину — з Великобританії. Що, ясна річ, далеко від України, і в будь-якому випадку — везти морем.

Великий експортер у країни ЄС — Польща. За 2017 рік вона поставила 240 тис. тонн. Це близько, але недостатньо. Ще 60 тис. тонн продають болгари. Можливо, хоча б з ними домовимося? Але знову ж — яка буде ціна?

І взагалі: чому європейці продають тільки сусідам? Тому що через таку собівартість ніхто в світі не купить європейський аміак — напевно, крім українців.

Введення антидемпінгових мит на рівні 30% і вище просто зупинить виробників селітри, а можливо і NPK. Їм просто ніде буде брати достатній об’єм аміаку за конкурентною ціною.

Особисто мені здається, що патріотизму тут мало.

Михайло Саницкий, провідний аналітик Інформаційного агентства «Інфоіндустрія»

За матеріалами ефіру agro.fm

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...