Містечко Максвелл штату Айова можна без перебільшення назвати символом китайсько-американських відносин. Тут на 1600 га своєї ферми Рік Кімберлі вирощує кукурудзу і сою. Ту саму сою, яку сьогодні забороняє до ввезення Китай в рамках торгової війни цих двох держав.

Ферма Кімберлі майже півстоліття дає постійний урожай американо-китайських зв’язків — як особистих, так і політичних. Китайські туристи регулярно здійснюють сюди паломництво, щоб пройти стопами президента Сі Цзіньпіна.

У 1985-му тоді ще не глава всієї Піднебесної, а лише партійний високопосадовець товариш Сі приїхав до штату Айова, щоб вивчити досвід вирощування кукурудзи і гостював в американській родині – для китайського керівника випадок нечуваний.

Максвелл Цзіньпін відвідав шість років тому, незадовго до того, як очолив нині зростаючу наддержаву. Генсек компартії Китаю Сі відвідав ферму Кімберлі, гуляв серед високих блискучих зерносховищ з тодішнім губернатором Террі Бранстадом (нині посол США в Пекіні) і навіть позував перед фотографами на John Deere, що належить Кімберлі.

Китайський лідер високо оцінив поєднання сімейних фермерських традицій і сучасних технологій і вважав досвід Кімберлі ідеальним для застосування в своїй країні, що налічує 260 млн фермерів.

Рік Кімберлі став почесним деканом сільськогосподарського коледжу в Китаї, створив агарарну бізнес-школу в місті Вейнань на базі педагогічного університету.

В гірській долині на північному сході Пекіну, в самому серці сільської провінції Хебей — побратима штату Айова — діє демо-ферма за прикладом сім’ї Кімберлі.

“Ми пишаємося тим, що є фермерами в Айові, — говорив Рік Кімберлі ще півроку тому, — і я хочу, щоб китайський народ теж пишався своїми фермерами. Вони допомагають нагодувати себе і весь світ.”

Ця піднесена риторика була затьмарена нинішньою торговельною війною між США і Китаєм. За іронією долі, тепер вирощену Кімберлі сою відмовляється приймати країна, яка ним же й захоплювалася.

“Нам не подобається, коли продовольство і сільське господарство в цілому використовуються в якості зброї, — нарікає Рік з приводу того, що прості фермери опинилися втягнутими в ескалацію торгової війни між США і Китаєм. — Імпортні мита [проти ввезення американської сої в Китай] мають дуже мало спільного з нами, але ми в значній мірі виявилися жертвами цього процесу”.

Рік і Грант Кiмберли (на фото — справа і в центрі)

Син Ріка Грант і його асоціація відправили вже 70 матеріалів у ЗМІ з критикою «тарифного божевілля» Трампа — Цзіньпіна.

Грант і Рік проводять паралелі між нинішньою ситуацією й наслідками американського ембарго на сою та зерно з СРСР у часи холодної війни, які нанесли шкоду не тільки радянським, але й американським інтересам.

Кімберлі, як і інші подібні їм фермери Середнього Заходу, побоюються, що хоча США і постачали близько 40% соєвих бобів в Китай, але ще більшим їх експортером є Бразилія, і вона неминуче замінить Штати в китайському імпорті.

Багато хто з американських аграріїв переконані, що китайці хочуть підірвати продовольчу безпеку США, а заодно й підтримку Трампа на консервативному Середньому Заході.

За матеріалами видання Des Moines Register