У аграрного рейдерства в Україні досі немає чіткого визначення. Наприклад, на думку юристів, їм не вважається переманювання пайовиків іншою компанією після завершення строку договору оренди землі. А ось збір чужого врожаю — вважається. Більш того, це важкий кримінальний злочин, прирівнюється до бандитизму.

Але є поширені шахрайські методи, які сьогодні важко виявити і довести в суді. Тому власникам агробізнесу потрібно знати і вміти самим попереджувати такі ситуації.

Наприклад, подвійна реєстрація землі: одну ц ту ж ділянку дублюють у старому реєстрі Державного земельного кадастру і в новому реєстрі прав під різними орендарями. Ще один спосіб — зміна керівництва компанії шляхом підробки документів.

У цій ситуації потрібно стежити за правильним оформленням документів, своєчасною пролонгацією договорів з пайовиками, контролем і моніторингом зареєстрованих прав, кожної ділянки землі з доступом до реєстру, використанням ресурсу Youcontrol і можливостей ЗМІ.

Юристи радять налагодити нормальний діалог з пайовиками та контрагентами, не допускати кредиторської заборгованості, інформація про яку може бути використана проти вас навіть легально — наприклад, через процедуру банкрутства.

Арбітражний керуючий або комітет кредиторів можуть розгорнути все не на відновлення платоспроможності боржника, а на його якнайшвидшу ліквідацію або блокування роботи, щоб пайовики самі розбіглися і шукали нового землекористувача.

Сьогодні діє принцип екстериторіальності державної реєстрації. До Держреєстру майнових прав на нерухоме майно підключені більше 1 тис місцевих органів влади, майже 6,5 тис нотаріусів, 148 акредитованих суб’єктів. А до держреєстру юросіб, ФОП і ГО — відповідно 796, 5827 і 109.

Доступ до реєстру прав мають більше 9 тис, а реєстру юросіб — майже 8 тис осіб. Це дало можливість Україні піднятися в рейтингу Doing Business за показником «Реєстрація бізнесу» з 30 на 20 місце.

Хоча в цьому розмаїтті легко загубитися, тим більше що якість обслуговування як серед приватних нотаріусів, так і серед акредитованных суб’єктів сильно відрізняється.

З’явилося таке поняття як «чорні нотаріуси», які за певну винагороду роблять речі, що суперечать і закону, і здоровому глузду. Те ж саме можуть здійснювати і акредитовані суб’єкти.

Трапляється, що і райдержадміністрації завідомо реєструють подвійну оренду. Так правоохоронні органи запобігли спробі рейдерського захоплення великого заводу з фінансуванням ЄБРР в Київській області.

Зловмисники принесли на реєстрацію пакет підроблених документів із заміною власника. Однак юридична компанія, що обслуговувала процес, вчасно виявила підробку на етапі реєстрації.

Найчастіше рейдери підробляють довіреності, судові рішення, договори, акти та протоколи, використовують електронні ключі реєстраторів. Наприклад, проникнення в реєстр часто пов’язане з передачею ключів стороннім особам через помічників реєстраторів і т. д.

Це може бути і простою недбалістю. При цьому випадки чистого хакерства — поодинокі. Здійснити злом не так просто, як багато хто думає.

Захист від рейдерства передбачає звернення як до силових органів, так до судових. Судові — ширші за можливостями. Наприклад, можна подати позов з одночасним накладенням арешту на спірне майно і забороною держреєстраторам здійснювати дії по відношенню до об’єктів атаки.

Правильне формування предмета позову дозволяє ліквідувати шкідливі наслідки рейдерської атаки в рамках однієї судової справи.

Втім, сьогодні суди не винесли жодного вироку по кримінальних справах, пов’язаних з рейдерством. Хоча вже є багато випадків, коли вони позбавляють нотаріусів та реєстраторів практики та доступу до реєстрів, назавжди або на якийсь період.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.