Azot 650x410

Незважаючи на підвищення загороджувальних мит на імпорт російських добрив українські заводи – ні Ostchem, ні ОПЗ – так і не вийшли на повну потужність. Заводи неефективні, незважаючи на підтримку з боку уряду, пише «Бізнес-Цензор».

Учасники ринку висловлюють здивування: чому тоді держава повинна підтримувати збиткове виробництво?

«На створення Ostchem була взята кредитна лінія у«Газпрому» на $12 млрд. Витратили вони $1 млрд. На решту $11 млрд можна було модернізуватися і самим побудувати заводи з виробництва синтез-газу або придбати ліцензії на видобуток українського природного газу, а також запустити виробництво нових добрив з більшою доданою вартістю», – вважає Михайло Соколов, заступник голови Всеукраїнської Аграрної Ради.

На сьогоднішній день в Україні жодне підприємство не виробляє гранульований карбамід, який необхідний для точного землеробства.

На думку Соколова, оскільки заводи Ostchem не конкурентоспроможні, то логічніше було б попросити їх власника – Дмитра Фірташа – піти з ринку, а виробничі потужності продати тим, хто буде інвестувати в їх розвиток, а не намагатися їх завантажити «за рахунок українських аграріїв».

Ще один з варіантів вирішення проблеми з добривами – це модернізація портової інфраструктури. Якби ми могли розвантажувати судна класу Панамакс, то могли б приймати добрива з інших країн.

«Якщо ми побудуємо логістику для постачання добрив з інших країн, то Ostchem просто збанкрутує. Зараз же мита тільки сприяють підвищенню ціни. На скільки підвищуються мита – на стільки ростуть ціни всередині України щодо світових», – резюмує Соколов. Наприклад, уже зараз ціни на азотні добрива в Україні на 30% вищі за світові.