23 квітня Одеський припортовий завод тимчасово припинив виробництво карбаміду, повідомив на своєму Facebook перший заступник директора ОПЗ Микола Щуриков.

Він пояснив зупинку потужностей браком складських площ для зберігання виробленого добрива, а нижче прокоментував причини ситуації, що склалась.

Підприємство не може продати свою продукцію через її високу відпускну ціну, але знизити її ОПЗ не може — через високі тарифи на газ.

«У випадку з ОПЗ це питання не до комерсантів, які продають добрива, а більше до уряду України, який не створює умов для бізнесу, — сказав Щурик. — І газ в газодобувній Україні на порядок дорожчий, ніж у більшості європейських не газодобувних країн».

Завод працює за давальницькими договорами, пояснив Щурик, і підприємству невідомо, за якою ціною бере газ їхній давалець — Всеукраїнська енергокомпанія. Але виходячи з ціни на газ компанії “Нафтогаз”, собівартість 1 тонни карбаміду набагато вища, ніж $250. При цьому реальна експортна ціна карбаміду сьогодні становить $225.

І це ще оптимістична цифра, кажуть експерти, а в середньому вона дорівнює лише $220, і найближчим часом зростання не очікується.

За даними Костянтина Кинжалова, аналітика ринку міндобрив аграрного аналітичного ресурсу «Інфоіндустрія», ситуація з аміаком ще гірша. «Його котирування вже нижчі, ніж у карбаміду, а собівартість виробництва вища», — говорить він.

Тим не менш ОПЗ поки ще не зупинив аміачне виробництво. За словами Щурикова, завод чекає судно на 25 тис. тонн під карбамід і поступово звільняє склади вагонами й автотранспортом.

Нагадаємо, що ОПЗ вже зупиняв потужності, що виробляють карбамід в березні, — також через переповненість складів, і відновив їх роботу лише 12 квітня.