Аннексований Крим і сирійська провінція Латакія підписали меморандум про економічне співробітництво. Це сталося на Ялтинському міжнародному економічному форумі 21 квітня.

Меморандум передбачає кілька спільних проектів на суму $ 1 млрд. Сторони говорили й про постачання аграрної продукції: наприклад, рослинної олії та борошна — в Сирію і цитрусових та сухофруктів — в Крим. Також півострів розраховує отримати економічний ефект від завантаження власних портів.

«Крим — найближча російська морська точка до Сирії, — зазначив глава анексованого регіону Сергій Аксьонов. — Зараз морське сполучення з Сирією йде через порт Новоросійськ в Краснодарському краї».

Росія і Сирія планують будівництво на території Криму зернового хабу для подальших поставок до Сирії. Крім того, півострів може запропонувати Сирії судноремонт. Він необхідний для більш ніж 2 тис. сирійських судів. Цим проектом можуть зайнятися суднобудівні заводи «Залив» в Керчі і «Море» у Феодосії.

За словами Мухаммада Саміра Халіла, міністра економіки і зовнішньої торгівлі Сирії, його країна, крім сільськогосподарської продукції потребує ліки, пряжу, папір, освітлювальні прилади і джерела електроживлення, вироби з пластмаси, машини та інше обладнання.

Сирія і РФ також планують освоювати газові і нафтові родовища на сирійському шельфі в Середземному морі, і Крим може взяти участь у цьому процесі через компанію «Чорноморнафтогаз» і проектний інститут «Шельф» (Сімферополь).

Проте всім цим планам можуть перешкодити санкції Євросоюзу, США і Ради Безпеки ООН, в тому числі і торговельні, під якими знаходяться обидві сторони. Сирії та Криму, як мінімум, буде проблематично робити взаєморозрахунки за товари.

Обхід санкцій сторони обговорювали в Ялті. Наприклад, їм знадобиться створити спільні банки, транспортні повітряні та морські компанії, інвестиційні фонди, страхові компанії.

Також Сирії і РФ доведеться відмовитися при розрахунках від долара, альтернативою якому сирійська сторона пропонує свої ліри і російські рублі.

Між Сирією й Росією немає регулярних морських рейсів, оскільки судна приватних компаній при спробі увійти в сирійські порти тут же потрапляють під санкції.

Нагадаємо, що в 2017 році, незважаючи на міжнародні заборони Крим продовжував вести торгівлю з іншими країнами, зокрема з Туреччиною. Також кримська група компаній «Скворцово» планує почати поставки продовольчої пшениці в Сирію.