Виробництво соняшнику в Україні знизилося в порівнянні з минулим сезоном майже на 3,3 млн т — до 12,2 млн т, але в ТОП-10 головних виробників цієї культури наші позиції змінилися неістотно.

Panorama April 2018 Ua 067

Світові запаси соняшнику демонструють висхідний тренд, і значна частина їх знаходиться в Росії (близько 700 тис. тонн). Пропозиція РФ збільшиться з 10,5 млн тонн до 11,5 млн тонн. Там також стоїть питання, чи встигнуть продатися рослинні олії.

З урахуванням ослаблення рубля Росія зараз буде дуже сильно конкурувати з Україною щодо продуктів переробки соняшника і створювати тиск на ринок.

Panorama April 2018 Ua 069

З іншого боку, наш прогноз по Україні на майбутній сезон — 14,3 млн т. Запаси у нас невеликі (200 тис. т), тому що зібрали менше (12 млн т). Пропозиція збільшиться на 1,1 млн т, але ця цифра може бути й ще більшою. Це особливість культури. Якщо ріпаку можна отримати після прибирання на 11% менше прогнозу, то по соняшнику торік Мінагрополітики давало 5,9 млн га, а фактично прибрали 6,1 млн га.

Щоб зрозуміти перспективу нового сезону, треба спрогнозувати, що саме «зачеплять» на форвардних угодах переробники. Це вплине на маржу переробки: на 2 тис. грн за тонну впаде ціна на початку сезону на соняшник або тільки на 1 тис. грн.

Panorama April 2018 Ua 072

Ще місяць тому всі очікували високого експорту шроту з України: був хороший попит, зростала переробка на олію. Всі почали купувати соняшник, ціни на нього поповзли вгору навіть з урахуванням знецінення гривні. Але… Не зрослося. В березні не було рекордного експорту шроту. У портах накопичилися рекордні запаси масла і впали вони тільки до рівня минулого року.

український урожай соняшнику продовжує бити рекорди, випереджаючи Росію

Словом, по цим товарам зберігається бічний тренд. Падати йому теж складно, тому що пропозиція хоча і є в портах, але урожай соняшнику продовжує бити рекорди, випереджаючи Росію. Хоча, враховуючи падіння рубля, який досяг позначки 65 за долар, якщо вони почнуть продавати на FOB за 720 $/т, то ми — за 745 $/т. Це теж спадний тренд.

Panorama April 2018 Ua 076Шрот — напрямок більш позитивний, він краще підтримує ринок. Соєвий шрот на американській біржі добре корелюється з нашим соняшниковим, вони йдуть у ріст один за одним. Словом, маржинальність буде на користь шроту і в цілому протеїновій групі, а не соняшникової олії. Тому що Аргентина — це 50% експортного ринку, а у неї проблеми з соєю.

Panorama April 2018 Ua 077

Шрот залишиться як і раніше дорогим, і маржа його на старті буде навіть кращою, ніж була торік. Це означає, що ціни на початку наступного року будуть кращими. Сьогодні ми знаходимося на максимумі, який був у 2015 році, — $450 на CPT. З урахуванням того, що масло залишиться нейтральним, а шрот може трохи підрости, це той психологічний рівень, який може спрацювати і в цьому сезоні.

По соняшнику прогноз поки нейтральний

Panorama April 2018 Ua 082

По соняшнику прогноз поки нейтральний, ціни там не посиплються, і 20% його на сьогодні можна впевнено продавати найближчим часом. Тим більше ми прогнозуємо, що з гривнею нічого кардинального до літа не відбудеться, а там вже і урожай нового соняшнику.

Mp 298x300Михайло Пономаренко, консультант компанії Agritel