Серед основних експортерів кукурудзи, в відсутність Бразилії на ринку, немає великої конкуренції, і по ціновій пропозиції, наприклад, американське зерно привабливо для імпортерів.

Експорт кукурудзи із США сьогодні на максимальних рівнях за останні п’ять років. Такий попит на американське зерно триватиме до червня, поки на ринок не вийде Бразилія зі своїм другим урожаєм.

В майбутньому сезоні в США очікується скорочення посівних площ. На сьогодні прогноз майже на найнижчому рівні за останні 10 років. До того ж сьогодні погода в Америці не сприяє фермерам. Дощів в регіонах вирощування кукурудзи буде достатньо, але настає сильне зниження температури.

Це вплине на нормальну вегетацію і як наслідок підвищить ціну на ринку. Прогноз виробництва в США в 2018/2019 роках буде залежати від врожайності, а вона, за нашою оцінкою, буде в районі 11 т/га. Так чи інакше, ми, як і міністерство сільського господарства США, очікуємо зниження рівня виробництва порівняно з поточним сезоном.

Враховуючи всі ці фактори, ми очікуємо, що на кінець сезону 2018/2019 виробництво впаде на 13-14 млн тонн порівняно з поточним.

Panorama April 2018 Ua 124На сьогоднішній момент сезону ціна на кукурудзу як правило показує зростання. Так відбувається з початку року до липня, коли закінчується цвітіння кукурудзи в Америці.

Panorama April 2018 Ua 125

Зворотний вплив на ціну кукурудзи можуть надати фонди. Вони зараз в довгих позиціях, хоча до цього грали на підвищення ціни. І, як тільки вони зіграють на зниження, тому що зараз вони знаходяться, по суті, на рекордному рівні своїх довгих позицій, то це може відбитися на зниженні ціни.

Panorama April 2018 Ua 126

В Південній Америці посуха вплинула не тільки на сою, але й на урожай кукурудзи. При незмінних залишках і в Аргентині, і в Бразилії відбудеться зниження виробництва зерна. Це, звичайно, зробить ринок «бичачим», тобто буде стимулювати ціну.

Panorama April 2018 Ua 127

Важливо також, що у зв’язку з зміною співвідношення цін всередині Китаю, наприклад, після того, як кукурудза стала дешевше пшениці, вони все більше переходять на кукурудзу з інших видів зернових і олійних культур – як для кормових цілей, так і для переробки.

При цьому, в зв’язку з введенням китайських мит на імпорт з США частка американського зерна скоротиться, і Україна цілком може зайняти цю нішу, що безумовно буде стимулювати наш ринок.

Хоча експорт кукурудзи з України йде з деякою затримкою, і якщо ми подивимося на щомісячні показники і очікування USDA, то порівняно з попередніми чотирма сезонами в цьому році ми експортуємо слабо.

Це веде до нагромадження залишків зерна, призначених для експорту. Поки Китай купує, ціна на кукурудзу підтримується. Зростання нашої ціни дає можливість й європейському зерну можливість конкурувати з українським.

Те, що українська кукурудза сьогодні є найдорожчою, з одного боку, це добре, але з іншого – ми втрачаємо частину ринку. Адже традиційно низка країн ЄС купували нашу кукурудзу, а тепер через її дорожнечу переходять на власну.

В наступному сезоні урожай кукурудзи буде вище нинішнього у тому числі і вище оцінок, які дає на 2018/2019 USDA. Але якщо з нинішнього врожаю ціна досить завищена, то більш реалістичну ситуацію показують трейдери за форвардними контрактами. Вони не роблять великого розриву з біржовою ціною.

У цілому ситуація зараз найбільш сприятлива, щоб продати весь урожай 2017 року. І якщо порівнювати з початком поточного компанії, нинішня пропозиція за форвардами показує, що в сезоні 2017/2018 трейдери готові платити більше порівняно з біржею. Тому до 20 % майбутнього врожаю кукурудзи ми радимо законтрактувати вже сьогодні.

Kozlov 295x300Микола Козлов, консультант компанії Agritel