В сезоні 2017/2018 у ТОП-3 найбільших експортерів ріпаку залишалися Канада, Австралія та Україна. Але сьогодні важливий не стільки обсяг пропозиції, скільки зростання запасів.

Незважаючи на нашого найбільшого імпортера — ЄС, ситуація повертається до попередніх років, і ми нарощуємо пропозицію. Хоча нам ще далеко до 2013-2014 років, коли базис по Euronext (тобто різниця між українською ціною та європейської біржовий) був мінус 30-35 %. Але до нового сезону як у нас, так і в Європі є ще пара місяців. Якщо ЄС стане активно купувати канадскою канолу, то ціна на український ріпак може бути іншою.

В Канаді в 2018/2019 роках ми прогнозуємо зростання виробництва. Крім того, там великі запаси. Значить, пропозиція буде більшою. Свої корективи може внести погода: де-не-де ще залишається сніг. В Україні була схожа ситуація — холодна весна.

Рослини можуть виявитися слабкіші, а пізніше може підключитися ще й посуха. Тобто ми намагаємося поки дивитися песимістично.

USDA днями випустила перший огляд наступного сезону ріпаку Австралії: виробництво і пропозиція збільшаться. Є проблеми з погодою в деяких регіонах — було сухо в останні 2 місяці. Але ситуація зміниться.

В ЄС очікуємо непоганий імпорт — 4,8 млн тонн. Але поки ніхто не змінює цю оцінку, розуміючи, що швидше за все вона знизиться.

За офіційним прогнозом, в Україні виробництво ріпаку зросте на 3,2% і досягне 2,5 млн тонн, хоча я в цю цифру не вірю, тому що останні сезони посівна площа на 10-11% скорочується по відношенню до жнив.

Стан озимого ріпаку оцінюється в 89% як гарний і чудовий і 11% — як поганий. Але поганий — це не означає, що його не зберуть. Може виявитися трохи гірша врожайність або більш пізня сівба.

Якщо все ж втрати складуть 11%, то урожай буде 2,2-2,3 млн т. Поки ринок боїться 2,5 млн тонн від України. У всякому разі ТОП-3 світових пропозицій (Україна, Канада і Австралія) обіцяють бути в плюсі.

Всі карти сходяться на тому, що на CPT ціна на ріпак триматиметься в районі 345 євро за тонну. 365 $/т — це мінімум ціни на ріпак ГМО з поганим сценарієм в період збирання і 385 $/т — не ГМО. Останній максимум ціни CPT був 420 $/т без ГМО і 400 $/т з ГМО.

Якщо ви хочете зафіксувати ціну, то дочекайтеся її підвищення до $460

 

 

Якщо ви хочете зафіксувати ціну, то дочекайтеся її підвищення до $460, тому що, можливо, буде волатильність за рахунок весняної компанії або озимі приб’є, а то і Австралія з Канадою розгойдають ринок.

Михайло Пономаренко, консультант компанії Agritel

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.