Світове виробництво і експорт пальмової олії продовжує залишатися на високому рівні. Великими залишаються і його запаси. Значно впливають на ринок імпортні мита на всі олії в Індії, і найбільше — на пальмову. Це створює тиск на біржі в Куала-Лумпур.

Panorama April 2018 Ua 018

Щоб зрозуміти коливання цін на пальму, як і у випадку з будь-якою іншою культурою, важливо знати сезонність. Виробництво пальмової олії на піку восени, коли ми виходимо зі своїм урожаєм соняшнику. Чому у нас теж йде просідання в ціні.

Пік накопичення запасів — також осінь. До літа пальма може йти в бічному тренді, а потім, коли починається сезон у конкурентів (сої, соняшнику), починається спад. Тому до осені ми очікуємо спадний тренд.

Panorama April 2018 Ua 017

До того ж в ЄС планують відкриття великого виробництва з переробки пальмової олії на біодизель. Це суттєва конкуренція переробки ріпаку, і зараз у Франції багато хто просто призупинив виробництво біодизеля.

Panorama April 2018 Ua 022

Зазвичай, і це логічно, біодизель як продукт переробки був дорожчий, ніж пальмова олія. Проте останнім часом ми бачимо, що вони зрівнялися, або навіть біодизель став дешевшим.

Panorama April 2018 Ua 021

Чому? По-перше, пальмового масла багато, по-друге, його все більше їде в Європу на переробку. І, по-третє, Аргентина все ж таки “витягла” свій урожай, незважаючи на погоду. Плюс великі запаси. Тому в цьому році буде велика конкуренція з біодизелем і великий тиск на ріпак.

Європейці, як і американці, теж люблять протекціонізм, і швидше за все будуть подавати в СОТ апеляцію з приводу введення імпортного мита на біодизель з Аргентини і вирішуватимуть щось з пальмовою олією, оскільки вже вклали великі гроші в свій завод.

Panorama April 2018 Ua 023

Всі олії поки залишаться на колишньому рівні цін. Нагадаю, що ріпакова колись була дешевшою за соняшниковою і, нарешті, вони досягли балансу. Але тепер ріпакова знову піде вниз, а соняшникова залишиться на місці.

Рапсова олія завжди виростає в ціні перед зимою, коли починається опалювальний сезон.

Panorama April 2018 Ua 026

Щоб розвіяти сумніви, що ціни на олії впливають на сировину, наводимо корелляцію між цінами на Роттердамі і Euronext. Тобто через 10 днів після падіння ріпакової олії посипляться ціни і на ріпак — до 70%, а через 20 днів і до 80%.

Панораму світового ринку ріпаку читайте тут

Mp 298x300Михайло Пономаренко, консультант компанії Agritel