Світове виробництво і експорт пальмової олії продовжує залишатися на високому рівні. Великими залишаються і його запаси. Значно впливають на ринок імпортні мита на всі олії в Індії, і найбільше — на пальмову. Це створює тиск на біржі в Куала-Лумпур.

Щоб зрозуміти коливання цін на пальму, як і у випадку з будь-якою іншою культурою, важливо знати сезонність. Виробництво пальмової олії на піку восени, коли ми виходимо зі своїм урожаєм соняшнику. Чому у нас теж йде просідання в ціні.

Пік накопичення запасів — також осінь. До літа пальма може йти в бічному тренді, а потім, коли починається сезон у конкурентів (сої, соняшнику), починається спад. Тому до осені ми очікуємо спадний тренд.

До того ж в ЄС планують відкриття великого виробництва з переробки пальмової олії на біодизель. Це суттєва конкуренція переробки ріпаку, і зараз у Франції багато хто просто призупинив виробництво біодизеля.

Зазвичай, і це логічно, біодизель як продукт переробки був дорожчий, ніж пальмова олія. Проте останнім часом ми бачимо, що вони зрівнялися, або навіть біодизель став дешевшим.

Чому? По-перше, пальмового масла багато, по-друге, його все більше їде в Європу на переробку. І, по-третє, Аргентина все ж таки “витягла” свій урожай, незважаючи на погоду. Плюс великі запаси. Тому в цьому році буде велика конкуренція з біодизелем і великий тиск на ріпак.

Європейці, як і американці, теж люблять протекціонізм, і швидше за все будуть подавати в СОТ апеляцію з приводу введення імпортного мита на біодизель з Аргентини і вирішуватимуть щось з пальмовою олією, оскільки вже вклали великі гроші в свій завод.

Всі олії поки залишаться на колишньому рівні цін. Нагадаю, що ріпакова колись була дешевшою за соняшниковою і, нарешті, вони досягли балансу. Але тепер ріпакова знову піде вниз, а соняшникова залишиться на місці.

Рапсова олія завжди виростає в ціні перед зимою, коли починається опалювальний сезон.

Щоб розвіяти сумніви, що ціни на олії впливають на сировину, наводимо корелляцію між цінами на Роттердамі і Euronext. Тобто через 10 днів після падіння ріпакової олії посипляться ціни і на ріпак — до 70%, а через 20 днів і до 80%.

Панораму світового ринку ріпаку читайте тут

Михайло Пономаренко, консультант компанії Agritel