Останні три місяці фондовий індекс S&P500, в який потрапляють 500 великих американських компаній, потроху падає з кварталу в квартал. Це може ознаменувати спадний тренд, адже з другого кварталу 2015 року S&P500 він був зростаючим.

Panorama April 2018 Ua 003

З першого кварталу 2018 року, вперше за три роки, у зв’язку з економічним протекціонізмом США та іншими політичними новинами S&P500 закрив квартал з «мінусом». Це може бути поганим сигналом для економіки США і взагалі світових ринків.

Наприклад, ви інвестор, що не вникає в деталі, і купуєте в той час, коли індекс зростає, і чекаєте подальшого зростання. Особливо високим був 2017 рік, коли з 2200 пунктів S&P500 зріс до 2800. І тепер ви або фіксуєте збитки, або забираєте гроші.

Але в останньому випадку, якщо ви бачите прогноз до 2020 року по інфляції в США, і  гроші, якщо ви їх нікуди не вкладаєте, ризикуєте втратити, — шукайте інші напрямки їх вкладення. Наприклад, в облігації США.

Але і по ним зараз є питання: йде торгова війна з Китаєм. А Піднебесна — найбільший інвестор в економіку США за рахунок цих облігацій. Сума китайських вкладень в американську економіку становить $1200 млрд.

І в умовах торговельної війни китайці цілком можуть захотіти забрати свої гроші. При цьому інфляція в США буде рости, і Федеральна резервна система (ФРС), яка регулює цей процес, підвищуватиме ставку interest rate, поки та не перевищить інфляцію.

Panorama April 2018 Ua 004

При цьому безробіття в США ще три місяці тому була на мінімумі, і індекс продовжує знижуватися. Це говорить про те, що американська економіка перегріта: чим більше людей працюють, тим більше у них грошей, і тим більше підвищується попит.

Стратегія президента США Дональда Трампа ще з його передвиборчої програми спрямована на те, щоб зайняти все своє населення, завантажити власні виробництва.

При цьому їхній бюджет — дефіцитний. У зв’язку з цим вони переглянули податкову політику, знизивши з 35% до 20% податок на прибуток. Кінцева мета цього — американські виробництва з Піднебесної будуть знову переноситися в США. Але це довгостроковий процес: не можна просто так взяти й перенести завод з Китаю, тим більше якщо він тобі ось-ось кордони закриє.

У будь-якому випадку це довгострокові інвестиції. Тому США потрібно сьогодні якось наповнювати бюджет, і вони шукають, на кого збільшити навантаження. На свій бізнес тиснути не можна, якщо очікувати, щоб він повернувся і розвивався.

Значить, можна підсилити навантаження на чужий, — а це в основному вся продукція, яку США купує з Китаю. Її оборот становить $50 млрд. Причому, США більше імпортують, ніж експортують. І на ці товари США вводять імпортне мито в 25%. Воно частково і закриє діру в бюджеті.

Чому міністр фінансів США обмовився на саміті в Давосі, що інфляція поки вигідна Америці? Тому що при ослабленні долара буде рости ціна на їх експортну продукцію.

Далі можливий сценарій, при якому почнеться цикл суперросту на сировинних ринках. І нам потрібно сьогодні розібратися, чи відбудеться протягом 2018 року розворот і хвиля вкладень саме в товарні ринки чи ні.

Якщо ти бачиш знецінення національної валюти, то вкладаєш в золото. Наприклад, індекс CRB (індикатор сировинного ринку, який розраховується за котируваннями 19 товарів, 29% яких — нафта, а інше — газ, агропродукція, метали) пройшов свій мінімум і потроху починає рости.

Panorama April 2018 Ua 006

Швидше за все, США і далі не будуть занадто перешкоджати ослабленню долара, хоча для ФРС це проблема, але будуть послаблювати його потроху, щоб це не стало проблемою ще й для населення.

В індексі національних валют JPMorgan Chase до середини березня була висока волатильність, а тепер встановився нейтральний тренд. Це сталося після того, як США оголосили про 25%-ве мито на ввезені ними сталь і алюміній. Тому долар продовжує залишатися під тиском, і його ніхто не хоче підняти й зміцнити.

Panorama April 2018 Ua 005

Якщо глобально подивитися на все сільське господарство, то ми вже бачимо той позитивний тренд, про який зазначалось вище. Тобто кукурудза, пшениця, ячмінь підростають. Товарні ринки вже отримали підтримку.

За минулі чотири роки ми звикли до «ведмежого» ринку, постійно йшлося про падіння або його загрозу. Тому сьогодні далекоглядним інвесторам якщо кудись і вкладати — то в товарні ринки. Фонди це роблять повним ходом.

Panorama April 2018 Ua 007

В наступному місяці ми прогнозуємо співвідношення долара до євро 1,21-1,25. Зараз іде бічний тренд, і швидше за все в цих межах будуть коливання до якихось важливих, фундаментальних новин.

Поки не закінчені переговори, які ведуть ЄС і США до 1 травня з приводу імпортних мит на алюміній і сталь. Так, США могли б піти на її зниження в обмін на аналогічне зниження мита ЄС на кукурудзу.

Panorama April 2018 Ua 008

По ринку нафти поки прогноз позитивний. Йде скорочення світових запасів. ОПЕК, на наш погляд, спекулює тим, що на наступний рік продовжить скорочення видобутку. Їм вигідно говорити, що вони не будуть підвищувати рівень видобутку. Це значить, що будуть скорочуватися запаси, і ціна на нафту залишиться гарною.

З іншого боку, США постійно збільшують видобуток нафти, ця галузь там отримує підтримку, і при цьому ціна на американську марку WTI не падає. Тому що скорочуються запаси.

Panorama April 2018 Ua 009

Вони не можуть дозволити, щоб нафта була за $80, тому що є Росія, яку потрібно заспокоїти. Ринок інформаційно повністю контрольований: недавній стрибок ціни на нафту був викликаний конфліктом трьох сторін — США, Сирії і Росії. Він може зачепити всіх.

Panorama April 2018 Ua 012

Тож всі сьогодні чекають на дані щодо запасів у США, які не збираються скорочувати видобуток. До кінця 2018 року він зросте більш ніж до 11 млн барелів на добу — це більше, ніж в Саудівській Аравії та Росії.

Для інвестора, який не розуміє, як садять і вирощують кукурудзу, головним індикатором є товарний індекс. Якщо ми розуміємо, що в CRB нафта займає 29%, то зростання цін на неї автоматично вплине й на тенденцію в зернових. Хоча, може, і не відразу, а з запізненням на місяць-два.

Тому, якщо ціна на нафту ростиме, то буде тиск на ціни аграрної продукції. Наприклад, з пальмового масла роблять біопаливо, яке автоматично корелюється з нафтою. Також і 40% кукурудзи йде на біоетанол. Тобто всі товарні ринки так чи інакше зав’язані на нафті, тому за її ціною потрібно стежити.

Навіть якщо стануть реальністю прогнози, що нафту все менше будуть використовувати як енергоносій, вона все ще у великій кількості буде потрібна в медицині, хімічній та іншій промисловості.

Panorama April 2018 Ua 013

Гривня поки що залишається стабільною. До тієї пори, поки ми не почнемо повертати відсотки за тими цінними паперами, які продавали в лютому. В кінці червня — початку липня можливий стрибок на 50-60 копійок — до 26,7 грн/$.

Україна прогнозує 3,5% зростання ВВП, але виникає питання: за рахунок чого? Мабуть, за рахунок зростання споживчого попиту. Але населення, яке не має запасів грошей, не зможе купувати більше без кредитів, а вони зараз дорогі. Тому на літо доведеться курс трохи опустити.

Якщо уряд зважиться на те, щоб тримати курс, то доведеться в будь-якому випадку скорочувати золотовалютний резерв і в довгостроковій перспективі може спрацювати ефект стиснутої пружини, як це відбулося після виборів в РФ.

Mp 298x300Михайло Пономаренко, консультант компанії Agritel

Тези семінару “Панорама агараных ринків”