Зрошувальні системи на сонячній енергії стали доступною і кліматично оптимізованої технологією як для великих, так і для дрібних фермерів у країнах, що розвиваються. Але ними необхідно правильно керувати і регулювати використання водних ресурсів, повідомляють у ФАО.

Різке падіння цін на фотогальванічні панелі надають новий імпульс джерела відновлюваної енергії в якості способу збільшення потужності зрошення.

Очікується, що подальше зниження цін може привести до революції в таких регіонах, як Африка на південь від Сахари, де зрошується тільки три відсотки оброблюваної площі, що в сім разів менше, ніж у середньому по світу.

«Стрімкий розвиток доступної іригації на сонячній енергії пропонує життєздатні рішення, які враховують взаємозв’язок між водними ресурсами і харчуванням, надаючи прекрасну можливість для дрібних власників поліпшити свої засоби до існування, добробут і продовольчу безпеку», — каже Хелена Семедо, заступник гендиректора ФАО.

У глобальному масштабі близько 20% оброблюваних земель зрошуються, але саме вони виробляють біля 40% від загального обсягу виробництва продуктів харчування. Іригація сприяє підвищенню продуктивності сільського господарства різними способами, в тому числі за рахунок збільшення врожаю і підвищення різноманітності вироблюваних культур.

Згідно із доповіддю ФАО, системи зрошення, що працюють на сонячній енергії, можуть призвести до скорочення викидів парникових газів на одиницю енергії, яка використовується для забору води, більш ніж на 95% в порівнянні з альтернативами, які працюють на дизельному або викопному паливі.

При цьому мова йде про індивідуальне краплинне зрошення. На рівні автоматизованої ферми настільки високої економії можна і не отримати.

Нагадаємо, через низький рівень зрошення орних земель українські аграрії щороку втрачають близько $1,5 млрд виручки. В Україні зрошуються менше 1% орних земель, тоді як у США – 5,5%, у Франції – близько 5%.