В аграрних господарствах часто й систематично крадуть ЗЗР, добрива і посівний матеріал. Причому дуже складно визначити, на якому саме етапі ці крадіжки відбуваються, щоб зловити зловмисників за руку. Я розповім про технологію, яка дозволить це зробити.

RFID або радіочастотна ідентифікація використовуює електромагнітне випромінювання для читання та запису інформації на невеликий пристрій, який називається мітка або транспондер.

Нарівні з цією технологією є ще два популярних методу захисту — штрих-код, QR-код. Між цими трьома способами є істотні відмінності.

Для зчитування штрих-коду і QR-коду необхідна пряма видимість, RFID дозволяє читати навіть крізь перешкоди. Дальність зчитування у QR-коду — до 1 м, у штрих-коді — до 4 м, дальність зчитування RFID при активних мітках досягає сотень метрів.

Ми активні мітки не використовуємо через їх дорожнечу, але й пасивні мітки зчитуються на відстані до 10 м. RFID може ідентифікувати відразу кілька об’єктів (до 200 міток в секунду), що неможливо в двох інших системах.

У RFID є можливість перезапису даних. У інших двох систем — що написали, те й залишилося, змінити неможливо. Ресурс перезапису на RFID-мітки — 50 тис. разів. Об’єм пам’яті QR 3 тис. байт, штрих — 1 тис. байт, RFID — до 10 тис. байт.

RFID підробити неможливо на відміну від двох інших систем. Маркування RFID дозволить провести інвентаризацію на складі 10 тис. позицій менш ніж за 1 годину, проводити формування й відправку накладної в 500 артикулів менш ніж за 15 хвилин. Відслідковувати переміщення ваших товарів в онлайн-режимі й скоротити помилки складського обліку до 0,01 %.

Для АПК використання технології RFID дає додаткові можливості: контроль тварин на території господарства, персоналу та технологічного транспорту, контроль прийому й відвантаження продукції, застосування системи «свій-чужий» в полі при збиранні врожаю та багато інших.

Чорна мітка

Принцип роботи RFID такий: на мітку записується інформація про об’єкт. При попаданні його в поле читання RFID-антен за допомогою зчитувачів дані потрапляють на ваш сервер, потім її обробляє спеціальне програмне забезпечення.

Система складається з трьох основних компонентів: мітки, ПЗ і обладнання. Мітки — основа системи, носії інформації — з великою кількістю модифікацій і видів. Тому їх можна використовувати з будь-яким вашим обладнанням. Вони можуть бути паперовими на клейкій основі, і тоді для їх виробництва можна використовувати RFID-принтер.

На мітки можна наносити графічну та текстову інформацію, в тому числі QR- і штрих-коди, логотипи.

Мітки у вигляді бирок — більш захищений варіант. Їх зручно використовувати в полі при поганих погодних умовах, вони кріпляться до техніки різними способами. Такі мітки дуже зручні, наприклад, для маркування ваших ЗЗР, розлитих з каністр. Вони багаторазові й просто чіпляються на ручку.

Є також мітки для кріплення та маркування металевих об’єктів, пластикових, дерев’яних піддонів, бочок, кег, кузовів машин. І мітки у вигляді брелків і карт типу банківських — для ідентифікації ваших співробітників.

Пам’ять кожної мітки складається з двох частин. Перша частина — це унікальний номер, який їй присвоюється при виробництві. У світі не існує двох міток з однаковим ідентифікаційним номером.

У другу частину користувач заносить якусь інформацію, наприклад, про пункти призначення, пункти зберігання, рекомендації по використанню, термін придатності.

Обладнання — це мобільний RFID-зчитувач. Він використовується скрізь, де немає необхідності або можливості застосовувати стаціонарні RFID-портали, і має ступінь захисту IP64 від рідини і твердих предметів, що дозволяє використовувати його практично в будь-яких умовах.

З допомогою мобільного зчитувача зручно проводити інвентаризацію на складах — тобто досить пройтися уздовж вашого товару, і все, що знаходиться в радіусі трьох метрів, миттєво потрапить в пам’ять пристрою. Заряду пристрою вистачає на 8 годин безперервної роботи.

Стаціонарний зчитувач з антенами володіє всім тим функціоналом, що й мобільний, але набагато більш високою потужністю і дальністю прочитування. Використовується в основному для формування спеціальних RFID-порталів, які встановлюються в місцях масового руху вантажів, наприклад, відвантаження.

Через високу швидкість зчитування заповнення накладної, її звірка і перевірка комплектації вантажу дорівнює швидкості навантаження й розвантаження товару з машини.

ПЗ системи управляє інфраструктурою RFID-обладнання, читанням і програмуванням міток, фільтрацією і навігацією даних, створенням логічних зчитувачів, обміном даними з зовнішніми ІР-системами.

Ось як заповнюється накладна за допомогою RFID і 1С. Все, що відповідає накладній, підсвічується зеленим кольором. Отже, вантаж сформований правильно, і накладну можна буде закрити. Якщо ж чогось не вистачає, ці позиції ніяк не з’являться, і система не дозволить вам закрити документ, поки вони не будуть додані.

Якщо випадково або невипадково у вантаж потрапило щось зайве, антена це також побачить, виведе рядок в 1С, але виділить його червоним. Поки ви не заберете цю позицію зі списку, ви також не зможете закрити накладну.

Цей приклад показує, що з процесу маніпуляцій товаром і документами практично повністю виключається людський фактор. Ви завжди можете бути впевнені, що ваші співробітники при формуванні вантажу нічого в нього не підклали і нічого в ньому не підмінили. І що у вас на 100 % піде вантаж, зазначений в накладній.

Існує також мобільний зчитувач, в якому також всі позиції підсвічуються різними кольорами — відповідні, відсутні, зайві. Однак, додатково тут є можливість урізати функціонал: тепер ви зможете розподіляти ролі всередині вашого персоналу.

Мобільний додаток-зчитувач

Наприклад, працівники складу, що мають більшу відповідальність, можуть зчитувати теги, вести запис на них, проводити інвентаризацію. А ось співробітники контролю або експедитори — лише звіряти правильність заповнення накладної. Мобільний зчитувач працює автономно і потім вимагає синхронізації з сервером.

У полі зору

RFID — дуже гнучка технологія. Її можна пристосувати практично під будь-які потреби клієнтів. Хоча і не існує єдиного рішення для АПК, тому що кожна компанія має свої характерні бізнес-процеси, але є загальний алгоритм, як запобігти з допомогою RFID масовим крадіжкам ЗЗР та інших матеріалів і вирахувати, на якому етапі це сталося.

У структурі будь-якої компанії є центральний склад, кілька регіональних складів і поля. Засоби захисту, добрива і посівний матеріал спочатку приходять на центральний склад, де вони маркуються мітками, інформація вноситься до IP-систему, формується вантаж для відправки на регіональні склади, він проходить RFID-портал і звіряється з накладною.

На регіональному складі йде той самий процес: проходження крізь RFID-портал, звірка з даними центрального складу. Якщо все в порядку, вантаж йде далі в поля. Якщо щось пропало, ми розуміємо, на якому етапі трапилася крадіжка і хто за неї відповідає.

За тією ж схемою вантаж йде з регіонального складу на поля, де у кожного агронома є спеціальна RFID-карта, прив’язана до конкретного поля. І коли експедитор, оснащений мобільним зчитувачем, приїжджає на поле, він спочатку зчитує цю карту, потім відвантажує необхідні ЗЗР, одночасно зчитуючи позначки на них. Відбувається прив’язка «час — поле — кількість ЗЗР», і все це потрапляє в єдину базу.

Після використання засобів захисту порожня тара від них повертається на регіональний склад, де при проходженні через портал відбувається не тільки підрахунок кожної одиниці тари, але й її ідентифікація.

Тобто ви завжди можете бути впевнені, що до вас повернулася саме та тара, яку ви відправляли, і ніякої підміни не сталося.

Крім цього, співробітники контролю, оснащені мобільними зчитувачами, можуть у будь-який час робити інвентаризацію як на регіональних, так і на центральному складі. Завдяки швидкості дії системи, її можна проводити хоч кожен день.

Таким чином ви можете захистити будь-які матеріальні засоби, що знаходяться в будь-якій упаковці. Але для захисту продукту, який зберігається розсипом, наприклад, зерна, є інші рішення. Наприклад, автоматизація вагових з допомогою RFID. Це частина більш глобального рішення автоматизації елеваторів, але може використовуватися окремо.

Налаштування програмної частини системи RFID в компанії в середньому займає близько двох тижнів, установка самого обладнання — процес індивідуальний, залежно від масштабів компанії і її запитів.

Павло Щербань, старший менеджер по роботі з ключовими клієнтами компанії «MTI Системи безпеки»

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.