Зараз про дрони говорять дуже багато. Але чим частіше ми спілкуємося з представниками сільськогосподарської галузі, тим більше розуміємо, що ще дуже багато хто не користуються цією технологією. Їм здається, що дрони — це десь далеко, не кажучи вже про геоінформаційні бази. Фермери їх сприймають як щось абстрактне.

Далеко не у всіх компаній сьогодні є сформовані бази даних полів. Агровиробники звертаються до нас з excel-табличками і просять: «Зніміть нам наші поля, а агроном на місці вам підкаже, куди їхати».

2-3

Тобто у власника компанії немає поняття про те, де його поля знаходяться і що на них росте. Але як можна керувати чимось абстрактним, без знання поточної ситуації?!

Керувати за допомогою дрона земельним банком ми не можемо, але ми завжди можемо дізнатися, що зараз відбувається на вашому полі. Коптер — це всього лише інструмент.

Центр управління Наска

Сьогодні найпопулярніший метод обміру полів — з допомогою геодезичних приймачів. Далі в рейтингу йдуть навігаційне обладнання, встановлене на техніці, дані з дронів і, нарешті, зі супутників.

4-1

Геодезичні приймачі — найбільш точні на сьогодні, але недолік цього методу в тому, що він займає дуже багато часу. На кожній точці потрібно витратити від 8 до 15 хвилин в залежності від того, який зв’язок з базовою станцією.

Навігаційне обладнання працює швидше, але є питання до точності і подальшого контролю. Точність у дрона — 10-50 см. Супутник, як і дрон, відрізняється гарною візуалізацією, але точність у нього нижча.

5-3

Ось так виглядають поля, якщо ми їх отримуємо з треку техніки. По суті це набір контурів, і незрозуміло, де поле і що на ньому відбувається. Це можна обробити, але справа в тому, що вихідний матеріал, який ми отримуємо з треку техніки або геодезичних приладів, це всього лише лінія.

Якщо під ці лінії підкласти звичайну «гугловську» підкладку, все буде виглядати трохи веселіше. Ви зрозумієте, де поля, де дороги, де яка рослинність, аж до того, як обробляються окремі паї.

6-2

Але якщо ми додамо лінії, сформовані даними з дронів, то побачимо суттєві відмінності. Наприклад, серед полів буде видна лінія електропередач — вона настільки мала, що її немає сенсу використовувати в обліку площі, але розуміти, де вона проходить, — важливо, наприклад, для планування треку техніки.

7-3
Якщо ми додамо лінії, сформовані даними з дронів, то побачимо суттєві відмінності. Наприклад, серед полів буде видна лінія електропередач.

Використовуючи підкладку, а не просто трек, ми можемо зрозуміти, що знаходиться на ділянці. Однак, не можна проконтролювати, як буде їхати людина з навігаційним обладнанням.

Можливо, в той момент в тому місці, де пройшла аграрна техніка, не було нічого посіяно — часто обміри роблять до сівби. Йому могло здатися, що там яр, непридатний для цього, але пізніше це місце все ж засіють.

У всякому разі наявність будь-якого із зазначених джерел інформації, а не звичайного файлу excel, — це вже добре. Наведена мною розбіжність з технікою трапляється, але не часто. Головне, щоб ви розуміли, де ваші поля в певній системі координат.

11-2

Причому якщо ми підкладаємо під треки з техніки google-карти, то побачимо тільки контури полів, а з дронів — і що відбувається всередині: наприклад, хто з ким мінявся паями.

Найпоширеніше питання до нас: чому неможливо «обвести» поля по google-карті? У цього ресурсу є своє зміщення, і лінія з треку може відрізнятися від гугловської підкладки метрів на 20, а це немало. Так, google дає гарну візуалізацію, але використовувати цей інструмент як основний не можна.

13-2

Супутникові дані також дають гарну візуалізацію, нехай і не детальнішу. Питання в тому, як їх використовувати. Головне — це подальше управління земельним банком. Кожен пай, який фігурує і в юридичних документах, дрон вимірює з точністю до півметра.

Дай п’ядь

Починати заміри потрібно з планування зйомки ділянки. Дрон літає не просто так: ми задаємо місце розташування поля, загальну площу, яку необхідно облетіти, робимо серію фотографій.

15

Паралельно ми робимо планову прив’язку геодезичними приладами. Фото й наземну прив’язку ми зрівнюємо в загальній системі координат і отримуємо точні дані.

Далі потрібно обчислити опорні точки за допомогою геодезичних приладів на загальному масиві і зробити контрольні точки, за якими оцінюється точність вимірювань, щоб наш оротофотоплан нікуди не з’їхав.

16

Далі ми можемо виконати різні варіанти візуалізації: комусь потрібна інформація за культурами, кому-то — за пайовиками. Потім з цією базою даних можна працювати.

17

18

20

Крім того, ми можемо використовувати цифрову модель рельєфу, яка робиться за ортофотопланом в сезон без рослинності.

21

Наприклад, ми застосували цей метод в господарстві, де складний рельєф і складні моделі висіву.

TatyanaТетяна Кондратенко, керівник геодезичного відділу компанії Drone.ua