Голландський стартап «Церескон» (Cerescon) створив і виводить на ринок першу в світі автоматичну машину під назвою «Спартер» (Sparter) для прибирання білої спаржі.

Перші дві такі машини вже продані до Франції, повідомляє «АПК-Інформ: овочі і фрукти».

На створення робота пішло 3 роки. «Церескон» почала розробку робота для збору спаржі у тісній співпраці з виробниками цього овоча в голландських провінціях Брабант і Лімбург, а також з німецькими спаржеводами.

Зараз в залежності від модифікації «Спартер» може прибирати 3, 2 або 1 ряд рослин, продуктивність відповідно до 50, 35 або 17 га в день в залежності від швидкості руху трактора-тягача.

В машину вбудовані всі необхідні функції: виявлення пагонів спаржі під землею в русі, прибирання, підйом плівки і укриття їй гряди після прибирання, відновлення поверхні гряди після прибирання. Завдяки цьому пагони не переростають і їх верхівкові бруньки зберігають білий колір.

Збиральна машина не тільки більш продуктивна, але і підвищує якість продукції. Маніпулятор зрізає пагони під землею, виймає і поміщає їх на транспортер. У задній частині машини пагони вручну знімаються з транспортера і вкладаються в ящики, для цього достатньо однієї людини.

«Церескон» планує провести 6 машин «Спартер» і продати їх до збирання врожаю спаржі в 2019 році. Кілька виробників спаржі вже подали заявки на субсидії для придбання цієї техніки і деякі з них вже попередньо затверджені.

У найближчі роки «Церескон» передбачає подвоїти виробництво цих машин і досягти обсягу виробництва 65 машин в рік. Компанія планує почати продажу своєї техніки в Нідерландах, Німеччині та Франції, а потім і у всіх інших країнах Європи, де вирощують спаржу.

На порядку денному і експорт роботів в Перу і на Тайвань.