У 2018 році аграріям доведеться платити за воду для зрошення на 35% більше, ніж торік — Держводагентство підвищило тарифи, пише Agravery.

«Із 35% подорожчання – 16,4% – це ріст тарифів на електроенергію, 13,7 % – це інфляція, і 4% – це вартість відновлення та модернізації основних фондів, які задіяні у процесі водопостачання», – пояснюють в держструктурі.

Оскільки більшість систем побудовані іще у 60-тих роках минулого століття, а капітальні видатки із держбюджету не виділяються, компенсатор був включений у вартість. Тож у абсолютних цифрах у середньому по країни аграрії платитимуть за воду 1,2 грн за кубічний метр. Для Херсонської області середня вартість складе 0,94 грн, для Миколаївської – 1,3 грн, для Запорізької – 1,05 грн. Найдорожче обійдеться вода одеським фермерам – 1,8 грн, оскільки висота підйому води там потребує більшої кількості електроенергії.

«Якщо порівнювати із комунальною водою для населення, то у середньому по Україні – це 15 грн за куб.», — говорить Ірина Овчаренко, голова Держводагентства.

Одначе самі фермери говорять, що за подорожчання води доведеться платити самим споживачам, адже новий тариф буде закладений у ціну майбутньої продукції — овочів, рису, тощо.

«Дефіцит води змушує переходити на інші, більш посухостійкі культури. Тож збільшення ціни рису – неминуче», –  говорить Володимир Дудченко, директор Інституту рису НААН.

При цьому аграрії говорять, що витрати на зрошення могли б суттєво зменшитись, якби сама система працювала ефективніше. За оцінками Василя Говгери, аналітика з питань аграрного бізнесу Європейського банку реконструкції і розвитку, Україна щороку втрачає близько $1,5 млрд валютної виручки з-за низького рівня розвитку систем зрошення орних земель.